Dziś przeszedł przez stolicę Dolnego Śląska Marsz równości. Po raz dziesiąty środowiska LGBT demonstrowały pod hasłem „Wspólnie w imię miłości”.

fot. Krzysztof Kubicki

Zorganizowało go Stowarzyszenie Kultura Równości. Uczestnicy, podobnie jak w latach ubiegłych, domagali się m.in. stanowczego reagowania na wszelkie przejawy homofobii, ksenofobii, rasizmu w przestrzeni publicznej, małżeństw i związków partnerskich dostępnych dla wszystkich, niezależnie od płci, oraz prawdziwej a nie deklarowanej otwartości, a także większej otwartości Wrocławia na uchodźców.

Podobnie jak w latach ubiegłych, swoją kontrmanifestację przygotowały ,środowiska skrajnej prawicy, wspierane przez miejscowych „kiboli” Śląska. Pewną nowością była też krucjata różańcowa, zorganizowany przez fundację Pro Prawo do Życia. Organizatorzy Marszu Równości jakiś czas temu zwrócili się do Prezydenta Wrocławia z apelem o zablokowanie obu kontrmanifestacji. „Mając na uwadze nasze wspólne bezpieczeństwo, nie zgadzamy się na łączenie naszego pokojowego, radosnego, pełnego dobrej energii przemarszu z marszem homofobii, nienawiści i agresji” – pisali do Prezydenta działacze Fundacja Kultura Równości. Prezydent Dutkiewicz nie odpowiedział na ten apel.

Zgodnie z planem organizatorów, marsz rozpoczął się o godzinie 15.00 na pl. Wolności. Wśród flag tęczowych widać było sporo takich, które powiewały na czarno-czerwono i czarno. Mimo negatywnej propagandy prawicowych i skrajnie prawicowych mediów, w marszu uczestniczyły całe rodziny z dziećmi oraz osoby w podeszłym wieku. Maszerującym rytm nadawał zespół bębniarzy oraz muzyka z platformy. „Nie chcemy życia w podziemiu” i „Żądamy edukacji bez nienawiści”.

Do próby zakłócenia marszu zakłócenia doszło w okolicach skrzyżowania Kościuszki i Kołłątaja. Blokadę marszu zorganizowała mała, kilkudziesięcioosobowa grupka narodowców pod przywództwem Międlara. Wzywał on swoich zwolenników, aby zapamiętali twarze maszerujących, ponieważ, jak to określał, są to „potencjalni gwałciciele i pederaści”. Nie obyło się też bez nieśmiertelnego „ Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” oraz tegorocznej nowości „Uniwersytety wolne od marksizmu”. Uczestnicy marszu skutecznie zagłuszyli byłego księdza i jego ekipę, Dzięki skutecznej i zdecydowanej postawie policji, agresywnym narodowcom nie udało się zaatakować fizycznie uczestników marszu.

fot. Krzysztof Kubicki

Wśród uczestników Marszu Równości można było dostrzec polityków lewicowych partii politycznych, wspierających środowiska LGBT. Między innymi Arkadiusza Sikorę, przewodniczącego wojewódzkich struktur SLD i byłego posła tej partii Wincentego Elsnera oraz kandydatkę na prezydenta miasta z ramienia Zielonych Małgorzatę Tracz czy Krzysztofa Kubickiego z wrocławskiego Społecznego Forum Wymiany Myśli. Nie zabrakło aktywistów i aktywistek partii Razem, regularnie angażującej się w równościowe wydarzenia we Wrocławiu.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że wysoka frekwencja podczas marszu nie była spowodowana jedynie chęcią wsparcia osób LGBT. Stanowiła przede wszystkim wyraz sprzeciwu przeciwko stylowi uprawiania władzy przez rząd PiS oraz wszechobecnej prawicowej propagandzie. W śród maszerujących dało się słyszeć wezwania do zaprzestania gloryfikacji żołnierzy wyklętych i skupienie się na poprawie warunków socjalno -bytowych zwykłych obywateli. Nie milkły też glosy, nawołujące do zaprzestania wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej, co obecna władza wydaje się czynić. W dodatku chyłkiem i potajemnie.

Marsz bez większych kłopotów okrążył Wrocław, po drodze pozdrawiając przechodniów lub osoby stojące na balkonach i w oknach. Po powrocie na pl. Wolności, marsz po paru przemówieniach został rozwiązany.

[akt.]

Jak informują media, dwoje uczestników Marszu Równości zostały napadnięte już po zakończonej imprezie przez zamaskowanych mężczyzn. Napadający bili ich i szarpali. Policja przegląda monitoring i prowadzi czynności.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Trzeba zaznaczyć, że najliczniejsze było Razem, kilkukrotnie więcej osób niż reszta ugrupowań łącznie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Powszechne oburzenie polityką Izraela

Po czwartkowym wspólnym wystąpieniu rządów Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej B…