Anna Firgolska wygrała czek na tysiąc złotych w konkursie „Wrocławski Licelista 2015”. Całą kwotę przekaże organizacji Wrocław Wita Uchodźców.

Anna Firgolska /facebook.com
Anna Firgolska /facebook.com

Anna jest uczennicą XIII LO we Wrocławiu. Od dawna angażowała się w inicjatywy związane z LGBT. – Troska o mniejszości i osoby wykluczone jest dla mnie bardzo ważna. Postanowiłam zostać aktywistką, bo wierzę, że małe i pojedyncze działania mogą coś zmienić – mówi „GW”.

Bezprecedensowa fala ksenofobicznej nienawiści wymierzonej przeciw uchodźcom, jaka przelała się przez polski internet w ostatnich miesiącach, dotknęła ją osobiście. Była przerażona poziomem agresji wśród swoich znajomych. – Niektórzy pisali, że jak uchodźcy przyjadą do Polski, to będą w nich rzucać kamieniami. Pojawiały się też takie stwierdzenia, jak: „powinni zdychać” czy rasistowskie określenia jak „ciapaci”. Pisałam, że się z tym nie zgadzam, ale nie ma sensu się kłócić, bo w takich sytuacjach żadna osoba nie przekona drugiej strony – wyjaśnia.

Kiedy otrzymała informację, że zajęła trzecie miejsce w konkursie, składającym się z 100 pytań z dziesięciu różnych dziedzin przedmiotowych, nie miała żadnych wątpliwości komu będzie chciała przekazać nagrodę. – Mieszkam z mamą i na chleb raczej nam nie brakuje. To nie jest wielka kwota. Mogłabym sobie za to kupić nowy rower, ale uważam, że to nie jest pilna potrzeba. Na południu Europy ludzie umierają z głodu, są chorzy i wędrują tysiące kilometrów od piekła, jakie ich spotkało we własnym kraju – zaznacza w rozmowie z „GW”.

Wrocław Wita Uchodźców to inicjatywa zawiązana przez kilka lokalnych organizacji społecznych, m.in, Stowarzyszenie Nomada i Infopunkt Łokietka.  – Bardzo podziwiam Annę za jej zaangażowanie. Dzięki tej kwocie uda się wspomóc osoby, które przebywają w obozach dla uchodźców. Najgorsza sytuacja jest na terenach transgranicznych na południu Europy. Na miejscu zostaną zakupione najbardziej potrzebne rzeczy, jak: skarpetki, leki, ciepłe czapki i kurtki, podpaski, papier toaletowy czy opatrunki – mówi Katarzyna Wiącek z WWU.

Aby wesprzeć działalność WWU, można wpłacić pieniądze na subkonto Stowarzyszenia Nomada. Tytuł przelewu: „darowizna dla uchodźców”. Numer konta: 88 1140 1140 0000 4690 1800 1010

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Dramat właścicielki kociej kawiarni: zatrudniała na czarno, więc nie dostanie rządowej pomocy

Z łzami w oczach i łamiącym się głosem wygłosiła apel o wparcie właścicielka warszawskiej …