Nie po raz pierwszy w Polsce futbol staje się inspiracją dla skrajnej prawicy. Nie pomógł nawet fakt, że piłkarze reprezentacji Polski biorą udział w antyrasistowskich kampaniach. Do niektórych ekscytujących się ich ostatnimi wynikami kibiców nic nie dociera.

Skandaliczna grafika Młodzieży Wszechpolskiej już zniknęła z sieci / facebook.com
Skandaliczna grafika Młodzieży Wszechpolskiej już zniknęła z sieci / facebook.com

Do ogólnokrajowego świętowania pierwszego w historii awansu reprezentacji w piłce nożnej do ćwierćfinału mistrzostw Europy postanowił przyłączyć się podkarpacki okręg Młodzieży Wszechpolskiej. W tym celu przerobił na swoją modłę zdjęcie grupy polskich piłkarzy reklamujące odzież męską marki Vistula. Czarnobiałe zdjęcie w garniturach okraszono hasłem „All Different, All White. Poland 2016” (Wszyscy różni, wszyscy biali. Polska 2016). Nie zabrakło orła w koronie i ulubionych odniesień do II wojny światowej – Kamilowi Grosickiemu wszechpolacy domalowali biało-czerwoną opaskę na ramieniu.

Taka forma gratulacji dla sportowców spotkała się z entuzjazmem internautów – do dzisiaj zebrała ponad 500 pozytywnych reakcji na Facebooku. Przekaz uzupełniają komentarze: „White boys go to final game :D!”, „brawo Polska i Polacy ! Szwajcaria ośmiu nie wiadomo skąd ? Anglia kolorowo i wesoło, Niemcy .. co ,Francja i w ogóle cała bogata Europa spaprana ! Jesteśmy ostoją czegoś czego już nie długo nie będzie …. !”, „I tak trzymac. Kazdy robi w portki bojac sie konsekwencji prawnych, podczas gdy inne rasy nas wykanczaja i dyskryminuja! Walic poprawnosc polityczna! Pozdrawiam Młodziez Wszechpolska.” (zachowano ortografię oryginału).

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, Młodzież Wszechpolska przerobiła zdjęcie na rasistowską grafikę bez wiedzy i zgody firmy Vistula Group SA. Spółka, której w ten sposób „ulepszono” reklamę, odcięła się od „patriotów” i zamierza podjąć stosowne kroki prawne. Z kolei rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej powiedział dziennikarzowi „GW”, że nic nie wie o skandalicznej ilustracji, bo jest w tej chwili na Euro we Francji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…