Share Button

Przeciwko przemocy wobec kobiet, atakom prawicy na podstawowe prawa i ograniczaniu dostępu do antykoncepcji protestowały w sobotę uczestniczki Manif. Nie zabrakło mocnych słów.

„Przeciw przemocy władzy” – tak brzmi tegoroczne hasło Manify. Organizatorki podkreślają jednak, że chodzi im wyłącznie o przemoc ze strony obecnie rządzącego obozu, lecz również o strukturalne mechanizmy, które stawiają kobiety w pozycji podległości na poziomie rodzinnym, społecznym i ekonomicznym. – Protestujemy przeciwko przemocy władzy, której najczęściej doświadczają kobiety. Ale władza to nie tylko władza parlamentarna. Jest to każda sytuacja, w której odbiera się prawo wyboru i prawo decydowania o sobie. Władzę ma każdy, kto znajduje się ponad jednostką. To mogą być rządzący, ale także mąż w domu, nauczyciel w szkole, czy pracodawca – mówiła cytowana przez onet.pl  współorganizatorka Anna Migala z ruchu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.

W Łodzi zwracano również uwagę  na drastyczne ograniczanie dostępu do antykoncepcji. – W Polsce pigułka „dzień po” ma być znowu na receptę, w sytuacji, kiedy powodująca wiele więcej skutków ubocznych Viagra jest dostępna bez recepty. Kobieta nie może zadecydować sama o tak podstawowym prawie, jak to, kiedy i ile chce mieć dzieci, natomiast mężczyzna o swojej seksualności może decydować bez lekarza. Mówimy zdecydowanie nie przemocy reprodukcyjnej, która nas dotyka – mówiła Aleksandra Kanpik.

Spore wrażenie robi też nagranie opublikowane tuż przed demonstracją przez łódzkie środowisko Manify. To przerobiony na język współczesnej krytyki patriarchatu i zaśpiewany w stylu zespołu Regiment Post, wiersz Juliana Tuwima. „Kobiet mordercy, obrońcy zygot, co mój brzuch chcecie brać pod lulę, tabletka po was wprawia w dygot, całuje mnie wszyscy w dupę (…) I Wy obleśni samce alfa, co dumę swą trzymacie w gaciach i mózgi też podobnie tamże i grillujecie w wiejskich daczach” – słyszymy w bojowym utworze.

Manifestowano także w Bydgoszczy. Uczestniczki zaprezentowały kartony z napisami: „Żądam pełni praw reprodukcyjnych!”, „Żądam państwa wolnego od zabobonów!”. Ubrane na czarno i uzbrojone w znane ze Strajku Kobiet parasolki rozpoczęły protest o 18.00 na Starym Rynku, wokół Pomnika Walk i Męczeństwa. – Matki, córki, ciotki, babki, samodzielne, konkubiny i mężatki! (…) Dość usuwania się w cień, dość kompromisów i grzecznych negocjacji. Mamy dosyć bezkarnych, nieludzkich decyzji rządu i episkopatu– czytamy w odezwie bydgoskiej Manify.

W Kielcach Manifę organizowało SLD, Stowarzyszenie Europa Donna oraz Stowarzyszenie Stop Stereotypom. Transparentach głosiły: „Praca w domu to nie wakacje”, „Prawdziwi mężczyźni nie biją”.– Nie pozwolimy deptać swoich praw. Nie jesteśmy ani słabsze, ani mniej inteligentne. Tych, którzy tak o nas myślą i mówią, musimy skazać na zapomnienie – mówiła przed marszem Bożena Kizińska, szefowa stowarzyszenia Europa Donna.

Po raz pierwszy Manifa odbyła się w Lublinie. Uczestniczki zebrały się o 14:00 pod Zamkiem Lubelskim. – Zauważamy w ostatnich latach stopniowe pogarszanie sytuacji kobiet. Szczególnie ostatnie pomysły polskiego rządu, chociażby na wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej czy zakaz sprzedaży tabletki dzień po, spowodowały, że zawiązałyśmy porozumienie i postanowiłyśmy zorganizować pierwszą w historii Lublina Manifę – tłumaczy Magdalena Łuczyn, współorganizatorka wydarzenia.

W Krakowie Manifa odbyła się pod innym hasłem. „Równości jak powietrza” domagały się uczestniczki. Widoczne były transparenty z hasłami: „Moja wagina, moja sprawa”, „Jeszcze Polka nie zginęła, ale zginąć może”, „Chcę mieć wybór”, „Jarek K. jara się tylko władzą”, „Polki wyemigrują, a wy pożałujecie”, „Wolność połowy, sprawa całości”, „Seksistowskie żarty nas nie śmieszą”, „Media wolne od przemocy”, „Nie Twoja macica, nie Twoja sprawa”.  – Domagamy się powszechnej i rzetelnej edukacji seksualnej już od dzieciństwa. Żądamy równego dostępu do niej bez względu na przykład na miejsce zamieszkania. Zgodna z aktualną wiedzą edukacja seksualna nie może być przywilejem garstki ludzi mieszkających w wielkich miejskich ośrodkach. Powinna zostać wprowadzona do podstawy programowej – tak samo jak nauczanie algebry czy historii – tłumaczyła jedna z przemawiających.

 

fot. Gosia W.

Share Button

3 komentarze

 1. sru napisał:

  najbardziej nieprawdopodobne jest to że mamy XXI wiek a nie średniowiecze ale sprawy o które walczą Kobiety nie są załatwione od tamtych czasów, a ludzie którzy mają krzyż i słowo Boże na ustach mają Kobiety w głębokim poważaniu

  • lubat napisał:

   Gwoli sprawiedliwości należy przypomnieć, że nie wszystkie kobiety chodzą na „manify” (co za paskudne słowo!) a nie mniej liczna grupa kobiet popiera to, przeciwko czemu protestują uczestniczki manifestacji.

 2. Nikt napisał:

  Póki rządzą jarkopodobni to tak będzie

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*