„Gazeta Wyborcza” podała informację, jakoby 29 lutego przeszukano na zlecenie krakowskiej prokuratury dom jednego z ekspertów, który analizował nagrania z czarnych skrzynek ze smoleńskiego tupolewa. Mężczyznę przesłuchano, miał być pytany o to, kto naciskał na niego, by rozpoznał na nagraniu głos generała Błasika.

Eksperci pożałują włączenia się w śledztwo smoleńskie po "niewłaściwej" stronie, fot. wikimedia commons
Eksperci pożałują włączenia się w śledztwo smoleńskie po „niewłaściwej” stronie, fot. wikimedia commons

Adam Tarnowski nie chce komentować tych wydarzeń, potwierdza jednak, iż rzeczywiście przeszukanie oraz przesłuchanie go na okoliczność nacisków miało miejsce pod koniec lutego. Komentarza odmawia również rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Według „GW” z mieszkania eksperta zabrano laptopa i twarde dyski przenośne, a także zabezpieczono zawartość jego służbowej skrzynki mailowej i sprzęt, na którym pracował podczas analizy nagrań z kokpitu prezydenckiego samolotu.

Adam Tarnowski oraz Andrzej Artymowicz – autorzy ekspertyzy, są oskarżenie o dokonanie przecieku jej treści do mediów. 7 kwietnia 2015 ujawniło ją radio TOK FM. Ekspertyza Artmowicza i Tarnowskiego rzucała nowe światło na śledztwo smoleńskie i wnioski z niej zostały wzięte pod uwagę w raporcie tzw. komisji Millera. Przedstawiony przez nich zapis miał zawierać ok. 30 proc. więcej odczytanych słów, niż wcześniej udało się odczytać ekspertom z Krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Sehna, i o ok. 40 proc. więcej niż jest w stenogramach Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Wynika z niego niezbicie, że generał Błasik nie tylko był obecny w kabinie pilotów, ale również wywierał na nich naciski. Ta wersja zdarzeń z pewnością nie podoba się obecnemu rządowi.

– Prokuratura oświadcza, że materiał ten, aczkolwiek zawiera w określonych obszarach stwierdzenia i cytaty wynikające ze stenogramu wykonanego przez biegłych, to jednak obarczony jest również szeregiem nieścisłości zarówno w zakresie treści wypowiadanych fraz, identyfikacji mówców oraz, w pewnych przypadkach, opatrzony jest komentarzem niebędącym interpretacją przebiegu zdarzenia zaprezentowanego przez biegłych – komentowali tuz po przecieku ekspertyzę śledczy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Podjęto w sprawie rozpowszechniania tych informacji odrębne śledztwo. Obecnie możemy się spodziewać szukania winnych i forsowania przez rząd wersji zdarzeń zgodnej z wizją rządzących.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jakiegoś cie se rządy wybrali takie mocie, a mogło być tak pięknie ośmiorniczki popijane szampanem

  2. I dlatego jestem za tym, aby wrócił system pałowania Peowców, tak jak kiedyś lało się po mordzie, fryzjerów, kelnerów, portierów i to było bardzo pozytywne, bo Peowca niecywilizowanego nie da się argumentami naprostować, tylko przemocą, aby Kodziarze ze wsi nie wylewali jadu z chorych ryjów. To było dobre bo chamowało KOD w drgawkach konwulsyjnych nienawiści i to trzeba przywrócić, bo PO nie udało się cywilzować, i szpicrutą przez ryja tak jak mojego dziadka, mego papcia i mnie bili gdy jeszcze na marszach KODu kwiczałem.

  3. No już się zaczyna najścia na domy ludzi co nie popierają choroby smoleńskiej. Przecież to jest stalinizm, szukanie wrogów, kretów, bo nie popierają paranoi smoleńskiej.

    1. glob
      O paranoi wiesz wszystko Peowska kurwo, przecież dzięki niej masz rente

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Pierwsze bombardowanie Bidena: co najmniej 17 zabitych

Nowy amerykański prezydent Joe Biden czekał aż miesiąc od początku swej władzy, by zainaug…