CDU wygrała wybory do landtagu w Nadrenii Północnej-Westfalii. Partia Angeli Merkel zaliczyła ważny sukces przez jesiennymi wyborami krajowymi. Socjaldemokracji poniżej oczekiwań. SPD czeka jeszcze sporo wysiłku w najbliższych miesiącach.
W największym landzie Republiki Federalnej nie było niespodzianki przy urnach. Podobnie jak w poprzednich wyborach, tym razem najwięcej głosów otrzymała chadecja. Poparcie dla CDU wyraziło 33 proc. obywateli NP-W. W porównaniu z dotychczasowym stanem, CDU zyskała aż 6,7 pkt proc. Oznacza to, że mieszkańcy wyrazili ogólną akceptację dla polityki Angeli Merkel, jednocześnie nie uznając SDP za wystarczająco wiarygodnej. Partia kierowana przez Martina Schulza straciła bowiem aż 7,9 pkt proc. Wczoraj zagłosowało na nią tylko 31,2 proc. wyborców. Komentatorzy są zgodni, że wczorajsza elekcja może przeważyć szalę na korzyść chadeków, którzy dotychczas szli łeb w łeb z socjaldemokratami w badaniach sondażowych. Przewodniczący SPD przyznał, że wynik jest daleki od jego oczekiwań i nie wróży dobrze jego formacji. – Nawet nie ma co o tym dyskutować, że obecne wybory bardzo wpłyną na nastroje przed wyborami jesiennymi – powiedział Schulz.
Pozostałe partie zostały daleko w tyle. Ciekawą informacją jest powrót do gry liberałów z FPD, którzy zyskali poparcie 12,6 proc. głosujących. To o 4 pkt proc. więcej niż cztery lata temu. Według wstępnych analiz przepływu elektoratu, liberałowie odebrali część wyborców Zielonym, których wczorajszy wynik jest klęską – zaledwie 6,4 proc. (4,9 pkt proc. na minusie). Powodów do zadowolenia nie mają również prawicowi ekstremiści z Alternatywy dla Niemiec, którzy jeszcze niedawno marzyli o dwucyfrowym wyniku. Rzeczywistość nie była jednak dla antyimigranckich nienawistników łaskawa – zagłosowało na nich 7,8 proc.
Chadecy zwyciężyli w trzecich wyborach lokalnych z rzędu. Wcześniej zdobyli najwięcej głosów w Kraju Saary i Szlezwiku-Holsztynie. Nadrenia Północna-Westfalia do tej pory rządzona była przez czerwono-zieloną koalicję (SPD/Zieloni), lecz już sondaże przedwyborcze wskazywały, że taka konstelacja się nie utrzyma. Do tej pory w Landtagu w Duesseldorfie zasiadali przedstawiciele pięciu partii: SPD, CDU, Zielonych, Lewicy, FDP i Partii Piratów. Po wczorajszym rozdaniu najbardziej prawdopodobna jest koalicja SPD-CDU.