Stowarzyszenie SENS ogłosiło, że rezygnuje z wysokiej dotacji, którą otrzymało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szkoda, że dopiero po tym, jak media nagłośniły, że w jego władzach są kumple ministra Gowina z partii Porozumienie.

Minister Nauki, fot. wikimedia commons

Stowarzyszenie – Ekonomia Nauka Społeczeństwo „SENS” dostało od resortu Gowina grant w wysokości 237 tys. zł. To część większego programu, na który całkowita pula pieniędzy wynosiła 6 mln zł. Konkurs został rozstrzygnięty w lutym. Chodziło o przedstawienie projektów dotyczących uniwersytetów trzeciego wieku, z tym, że w wymogach formalnych dla kandydatów nie wpisano na przykład doświadczenia w pracy z seniorami – czyli kryterium dość istotnego. Dzienikarze „Wprost”, którzy nagłośnili sprawę, uznali, że to nie może być przypadek.

Uczestnicy konkursu musieli przedstawić wyniki swojej pracy z ostatnich 2 lat, tymczasem stowarzyszenie nie dość, że powstało 18 dni przed ogłoszeniem konkursu, to jeszcze zasiadają w nim osoby doskonale znane ministrowi nauki, gdyż… są to jego partyjni koledzy.

W zarządzie znaleźli się między innymi Krzysztof Kupiec i Aneta Bobowiec-Stachowicz, asystenci posła partii Porozumienie Michała Cieślaka. Z kolei wiceprezesem jest Hubert Przybyszewski, który był pełnomocnikiem Polski Razem (poprzedniej partii Jarosława Gowina) w powiecie kazimierskim. Wziął również udział w kongresie krajowym Porozumienia po przekształceniu ugrupowania.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, pismo do partii skierowali przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej – Aleksander Temkin i Piotr Drygas. Domagali się zwrotu dofinansowania, ponieważ „złamano zasady konkursu”. Stowarzyszenie rzeczywiście grant zwróciło, ale nie ukrywano niezadowolenia.

„Biorąc pod uwagę panującą atmosferę, chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości oraz zapobiec wszystkim nieuzasadnionym spekulacjom. W związku z powyższym zdecydowaliśmy o rezygnacji z powyższego zadania. Jednocześnie zapewniamy, że nigdy nie informowaliśmy Pana Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina o składanym przez nas wniosku. Projekt został oceniony pozytywnie przez niezależnych ekspertów, zgodnie z prawem i procedurami” – napisali w oświadczeniu Krzysztof Kupiec i Aneta Bobowiec-Stachowicz.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…