O „poniżenie w oczach opinii publicznej” i znieważenie mają zostać oskarżeni autorzy antypisowskich komentarzy pod artykułami na stronie wyborcza.pl. Śledztwo w tej sprawie toczy się z urzędu.

O sprawie pisze dziennikarz śledczy Wojciech Czuchnowski. Dwóch głównych rozgrywających w aparacie ścigania – prokurator generalny Zbigniew Ziobro i prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zostali wielokrotnie znieważeni w komentarzach w sieci. Ustalili to ich podwładni, po czym zadecydowali o wszczęciu postępowania z urzędu, z związku z art 212 kk, używanego wielokrotnie do zamykania ust społeczeństwu obywatelskiemu i skazywania dziennikarzy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Prokurator Sebastian Pilch zwolnił już wydawcę portalu wyborcza.pl z obowiązku zachowania w tajemnicy danych użytkowników forum dyskusyjnego. To właśnie tam znaleziono komentarze, które w odczuciu śledczych wyrządziły krzywdę Ziobrze i Święczkowskiemu. Sytuacja jest o tyle nadzwyczajna, że niespotykana jest sytuacja, kiedy prokuratura wszczyna śledztwo nie na wniosek osoby prywatnej, a z urzędu.

Warto zwrócić uwagę również na ekspresowy przebieg sprawy. W ciągu miesiąca prokuratura zdiagnozowała, ze doszło do przestępstwa i zakończyła postępowanie przygotowawcze.

Śledztwo dotyczy komentarzy pod tekstami opisującymi represje stosowanie przez Ziobrę i Święczkowskiego wobec niepokornych podwładnych, a także prześladowanie sędzi Morawiec i potyczki pomiędzy Ziobrą a Romanem Giertychem. Komentarze są owszem wulgarne, jednak nie odbiegają poziomem drastyczności od milionów innych, chociażby tych, których adresatami są osoby LGBT czy działacze lewicy.

Oto one:

„Trzeba wierzyć, że za to łajdactwo bydło ludzkie kiedyś zapłaci. Za komuny tak samo traktowano osadzonych i poborowych. Ci z Rzeszowszczyzny służyli albo odsiadywali wyrok w okolicach Szczecina. Żeby tylko zmniejszyć szanse na ucieczkę albo odwiedziny bliskich” (użytkownik rl),

„Sku…ały miękiszon! Mam nadzieję, że mimo niesprzyjających okoliczności uda się Was w końcu posadzić tam, gdzie Wasze miejsce.” (użytkownik mo),

„w pisowskim szambie ciagle wrze , juz zaraz cale pisowskie gowno sie wyleje i bedzie smrod na cala Europe” (użytkownik mrtke).

Ale są też wpisy pozbawione wulgaryzmów i po prostu ostro oceniające obu polityków:

„Synku, córeczko, tak wygląda psychopata.”(użytkownik mrtke),

„ZZ jeździ opancerzoną furgonetką już drugi raz widziano go jak wysiada z tej rządowej limuzyny, a przyjdzie jeszcze pora, że będzie musiał przeprosić wszystkich obywateli RP za swoje bandyckie wyczyny” (użytkownik samica),

„Prezydent Majchrowski już prawie 20 lat temu mówił, że Ziobro jest niezwykle niebezpiecznym człowiekiem. Miał rację.”(użytkownik pawel),

„Ziobro jest totalnie obłąkanym szaleńcem. Niezwykle mściwym i pełnym zakłamania oraz cynizmu człowiekiem.” (użytkownik pawel),

„zbyniu powinien się zacząć oswajać z wizytami w sądach, jak poleci ze stołka, to się obudzi w pierdlu”, „Ziobro, Święczkowski et consortes to łajdacy zafascynowani stalinowsko-hitlerowskim modelem prokuratury i sądownictwa.” (użytkownik buffalo).

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Mały naród podał Facebooka do sądu: domaga się 150 miliardów dolarów!

Uchodźcy Rohingja, wygnani masowo z Birmy (Mjanma) w 2017 r., oskarżyli tę firmę przed sąd…