Rok więzienia bez warunkowego zawieszenia kary – to wyrok, jaki zapadł dziś, 18 listopada, w sprawie pobicia lewicowego publicysty i wykładowcy akademickiego Przemysława Witkowskiego we Wrocławiu w lipcu tego roku. Sąd nie miał wątpliwości: atak był motywowany światopoglądowo i to pokrzywdzony przedstawił wiarygodną wersję wydarzeń.

29-letni Maciej K. zaatakował Przemysława Witkowskiego na bulwarach nad Odrą, gdyż lewicowy publicysta głośno i z dezaprobatą skomentował homofobiczne i ksenofobiczne napisy na murze. Były to teksty typu „Stop pedofilom z LGBT, reaguj”, symbole skrajnego środowiska Autonomicznych Nacjonalistów oraz krzyże celtyckiego.

– Stanął mi na drodze. Zapytał: „co, nie podobają ci się napisy?” – relacjonował pokrzywdzony, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”. – Przestraszyłem się, ale powiedziałem, jak myślę. Próbowałem dalej iść, prowadząc rower. On nie ruszył się z miejsca. Zapytał: „i co teraz”. Próbowałem iść dalej. Wtedy mnie popchnął. Upadłem z rowerem na bok. Kiedy próbowałem wstać, zaczął krzyczeć „i co, lewacka kurwo” i zadał mi dwa, trzy ciosy pięścią w twarz.

Sprawca przez cały proces utrzymywał, że to Witkowski sprowokował bójkę i że w zasadzie należałoby opisać ją jako „pojedynek”. Sąd jednak nie dał mu wiary, uznając, że dowody podtrzymują wersję pokrzywdzonego. Nie miał także wątpliwości, że wyrok w sprawie musi być ostrzeżeniem dla tych, którzy zamierzają „spierać się o poglądy” za pomocą pięści.

Ogłoszony 18 listopada wyrok brzmi: rok więzienia bez warunkowego zawieszenia kary. Ponadto Maciej K. ma zapłacić pokrzywdzonemu 5 tys. nawiązki.

– Żałuję, że ten człowiek nie zrozumiał, co zrobił, nie wykazał skruchy – powiedział Portalowi Strajk Przemysław Witkowski. – Polskie więzienia nie są dobrym miejscem na resocjalizację i nigdy nie cieszę się, gdy ktoś idzie do więzienia. Chciałbym, żeby w więzieniu ktoś, na przykład psycholog, z nim pracował, żeby pomóc się pozbyć agresywnego nastawienia.

Witkowski zauważył jednak, że człowieka, który go zaatakował, otoczyło już opieką środowisko wrocławskiej skrajnej prawicy. – Jeden z jego prawników to były publicysta „Opcji na Prawo” – powiedział nam Witkowski, badacz polskich prawicowych ekstremistów. Stwierdził, że nie spodziewa się, by wyrok wywołał wśród tych ludzi jakąś refleksję. – Ta sprawa miała dla nich wymiar honorowy. Usiłowali udowodnić, że ja jestem osobą przemocową, w tym celu wygrzebali i interpretowali po swojemu różne stare wpisy z Facebooka, starali się mówić o jakimś „pojedynku”, chociaż nie ma takiej kategorii w polskim prawie.

– Jeśli już mam satysfakcję, to dlatego, że w uzasadnieniu wyroku jasno wybrzmiał paragraf 119: to było pobicie motywowane poglądami. Takich sytuacji w Polsce jest wiele, ludzie są bici na ulicy za swoje przekonania, przynależność do organizacji. Z tego punktu widzenia wyrok oceniam pozytywnie – podsumował Przemysław Witkowski.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Sąd powinien jeszcze obciążyć Macieja K. wszelkimi kosztami leczenia poszkodowanego.Dlaczego za jego wybryk musimy płacić my obywatele,którzy płacą składki zdrowotne. W świetle zapaści służby zdrowią rozsądek dyktuje takie rozwiązanie.

  2. A Najsztuba dzisiaj sąd uniewinnił — bez prawka, bez OC i bez ważnych badań potrącił staruszkę ale co tam, wszak to „wasiafski” celebryta który zna kogo trza…………………..

  3. Na pewno to mięśniakowi nie zaszkodzi. Tam więcej mających ,,rozum w garści”. Jednak moim skromnym zdaniem – to nie był właściwy wyrok. Powinien dostać z 5 setek godzin prac społecznych i odbębnić to na miotyle i szmacie w ZOM-ie usuwając takie napisy. A jako karę dodatkową powinien być orzeczony obowiązek noszenia w pracy kamizelki z napisem za co wyrok zapadł. Niech się kolesie od bójki i kieliszka z niego śmieją. To cięższa kara niż rok kryminału, a gość nie obciąża budżetu państwa.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Brazylia: Lula i Dilma Rousseff oczyszczeni z zarzutów. Nie było nielegalnego finansowania Partii Pracujących

Zostali oskarżeni o nielegalne finansowanie swojej partii, ich kariery polityczne zostały …