Niemiecki sąd ogłosił wyrok skazujący w sprawie 10 tureckich komunistów, sądzonych za ,,podejrzenie przewodzenia lub członkostwa w zagranicznej organizacji terrorystycznej”. Realizując zlecenie od prezydenta Recepa Erdoğana wymierzył im kary kilkuletniego więzienia i obciążył ich kosztami procesu. Przed budynkiem sądu zgromadziły się setki demonstrantów chcących wyrazić swój sprzeciw wobec skandalicznego werdyktu.

Podstawą aktu oskarżenia wobec komunistów był bardzo ogólnikowy i nieprecyzyjny paragraf 129b Kodeksu karnego, zgodnie z którym organizacja zagraniczna może być ścigana, jeśli ,,sprzeciwia się podstawowym wartościom porządku państwowego, szanującego godność ludzką” w swoim kraju. Warto przypomnieć, że ani w Niemczech, ani w żadnym innym kraju poza Turcją Turecka Partia Komunistyczna / Marksiści-Leniniści (której członkami są skazani) nie jest uznana za organizację nielegalną. Dlatego wszczęcie tego postępowania karnego opierało się na decyzji z zakresu polityki zagranicznej, a mianowicie wydaniu przez Prokuraturę Federalną tzw. upoważnienia do ścigania.

Podstawowym warunkiem rozpoczynania i prowadzenia takich śledztw jest to, czy ,,służą interesom Republiki Federalnej Niemiec”. Mimo protestów obrony, prokuratura w swoim oskarżeniu zdecydowała się oprzeć również na zmanipulowanym i obliczonym na represje niedawnym śledztwie z Turcji. Cała sprawa więc od samego początku miała wyraźnie polityczny charakter i stanowiła ustawioną próbę przypodobania się prezydentowi Turcji. Dlatego wyrok nie zaskakuje – sąd skazał głównego oskarżonego Müslüm Elmę na sześć lat i sześć miesięcy pozbawienia wolności (tylko 3 miesiące mniej, niż żądała prokuratura), a pozostałych 9 oskarżonych na kary od dwóch lat i dziewięciu miesięcy do pięciu lat. Wszyscy zdecydowali się wnieść odwołanie od wyroków.

Obrońcy, komentując wyrok, nazwali go ,,legitymizacją antydemokratycznych działań Erdoğana i jego bezprawnych represji wobec opozycji”. Erhan Aktürk, jeden z oskarżonych, jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu powiedział w swoim oświadczeniu: ,,Przede wszystkim należy powiedzieć, że ten proces jest procesem politycznym. My  stoimy po stronie uciskanych ludów oraz narodów podbitych i prowadzimy walkę o ich wolność. Właśnie dlatego dawno temu zostaliśmy uniewinnieni w ich sercach, a nie na sali sądowej”. Jedyna kobieta wśród oskarżonych, Dilay Banu Büyükavci, zwracała podczas procesu uwagę na długotrwałe nieuzasadnione przetrzymanie ich w areszcie: ,,od 16 kwietnia 2015 r. przebywam w więzieniu dla kobiet w Monachium. W Niemczech, które deklarują, że nie są stosują tortur i nie naruszają praw człowieka, jestem od prawie 2 lat bezpodstawnie poddawana całkowitej izolacji, jednej z najpoważniejszych form tortur”.

Przed budynkiem Wyższego Sądu Rejonowego w Monachium zebrało się ponad 500 demonstrantów, którzy przez kilka godzin protestowali przeciwko wyrokom dla tureckich komunistów i współpracy rządu niemieckiego z reżimem Erdoğana. Większość z nich stanowili aktywiści z Konfederacji Pracowników Turcji w Europie (ATIK), kurdyjskiej organizacji KCDK-E, niemieckiej Rote Hilfe i innych organizacji lewicowych. Wśród protestujących byli także polscy działacze z Frontu Antykapitalistycznego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. ,,Dlatego wszczęcie tego postępowania karnego opierało się na decyzji z zakresu polityki zagranicznej, a mianowicie wydaniu przez Prokuraturę Federalną tzw. upoważnienia do ścigania.”

  Aby prokuratura (zdecydowanie mniej przychylna naciskom politycznym od naszej) mogła wydać taki dokument – musiała dostać z Turcji nie prośbę, A SOLIDNY PLIK DOKUMENTÓW DOWODZĄCYCH PRAWDZIWOŚĆ ZARZUTÓW!
  Poczekajmy do procesu odwoławczego…

  1. Wchodzę na ten portal, żeby poczytać rzetelne informacje, a nie komentarze tego gnoja.
   Chyba zrezygnuje.

  2. Dziecko drogie – bez wyrazów powszechnie uznawanych za obraźliwe…
   I tak na marginesie – to jest… rzetelna informacja?
   Masz dziwne pojęcie o informacji. Przecież to jedynie punkt widzenia niejakiego D. Piniondza. Z ,,informacji” zostało tyle, że zapadły wyroki i ich wysokość. Dwa lub trzy zdania na notkę.

  3. Hej! Poziomka! Tu jest propaganda i pohukiwanie – nie informacja… I wczytaj się proszę w treść artukułu. Moim zdaniem jest on w całości jest komentarzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czar prysł. Na konwencji Agrounii przygrywała naziolska kapela. W repertuarze m.in. „Biała Siła” i „Wyklęci”

Antykomunistyczny, powiązany ze skrajną prawicą zespół Horytnica zapewnił oprawę dźwiękową…