Andrzej Duda puszcza oczko do elektoratu Krzysztofa Bosaka i zwolenników teorii spiskowych. Podczas występu w jednoosobowej „debacie” w Końskich prezydent przyznał, że widzi powodu, by szczepienia były obowiązkowe. To przełomowa deklaracja z ust głowy państwa. Komentatorzy nie mają wątpliwości: mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Andrzej Duda wyraził się w następujących słowach: – Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę – mówił. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić – to wypowiedź z występu w Końskich, który miał być debatą telewizyjną. Ostatecznie do pojedynku z Rafałem Trzaskowskim nie doszło, bo obaj kandydaci nie chcieli podjąć rywalizacji, obawiając się zmanipulowanych pytań.

– Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce – to jest jego osobista decyzja – dodał prezydent.

Wygląda jednak na to, że Andrzej Duda dokonał niemożliwego i podczas debaty, której był jedynym uczestnikiem, znokautował sam siebie.

Głos w sprawie jego wypowiedzi zabrały środowiska lekarskie.

„Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę. Zwracamy się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie.Jednocześnie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, dopełni wszelkich starań, aby nadal przekazywać lekarzom i pacjentom rzetelną, naukową wiedzę nt. szczepień ochronny” – to oświadczenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. 

Słowa prezydenta za skrajnie nieodpowiedzialne uważa też dr Paweł Grzesiowski, immunolog. „W tej kampanii wyborczej nie tylko lekceważone jest bezpieczeństwo epidemiczne, ale naruszony został filar zdrowia publicznego – szczepienia ochronne” – napisał na Twitterze

Krytyki nie szczędzi również dr Maciej Lasek  „Wierzy w zamach smoleński, twierdzi że jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień. Czym uraczy nas jutro? Możemy to zmienić. Już w najbliższą niedzielę” – skomentował.

Do sprawy odnieśli się też politycy. „Padły kompromitujące słowa, teraz A.Duda próbuje jakoś się wybronić i jest coraz gorzej, bo nie ma w Polsce obowiązkowej szczepionki na szkarlatynę. Tak to jest, jak się człowiek zagubi w ostrym cieniu mgły” – napisała posłanka Lewicy Wanda Nowicka. 

„Odra (w.reprodukcji 15) została wyeliminowana dzięki obowiązkowym szczepieniom. Polio też. Cyniczna gra PADa o elektorat antyszczepionkowców w trakcie pandemii. Chyba że chodzi o przykrycie ułaskawienia pedofila” – ocenił senator KO Krzysztof Brejza.

Głos zabrali też dziennikarze.

„Niektórym przydałaby się szczepionka na skrajną głupotę” – napisał Jan Smoleński z Krytyki Politycznej

„Duda w czasie, kiedy ludzie umierają na #covid twierdzi: „nie jestem zwolennikiem szczepień obowiązkowych, nie zaszczepiłem się na grypę, szczepienia na koronawirusa nie powinny być obowiązkowe” To prawie tak samo „prorodzinne” jak ułaskawienie pedofila” – skomentowała Agata Diduszko. 

Andrzej Duda próbuje się bronić, twierdząc, że tak naprawdę miał co innego na myśli. „Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa” – napisał na Twitterze.

Tymczasem w Polsce rośnie liczba odmów szczepień.Z danych przedstawionych przez Państwowy Zakład Higieny – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego jasno wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień. Nie pomagają apele lekarzy ani akcje informacyjne. Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, ale również na grypę. Dane jednoznacznie wskazują, że na przestrzeni ostatnich lat liczba uchylających się od szczepień gwałtownie się zwiększa. Gdy w 2010 roku odnotowano 3437 przypadków, w 2013 roku liczba ta podwoiła się (7248). Kolejne podwojenie (i to z naddatkiem) zajęło tylko 2 lata (2015 rok – 16 689). W 2017 roku służby sanitarne odnotowały już ponad 30 tysięcy przypadków, a rok później – już 40 342. W tym roku liczba ta przekroczy 120 000.

patronite

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Dwie uwagi:

  – Wypowiedź to ukłon w stronę elektoratu PO coraz śmielej podbieranego przez Konfederację. Najwięcej odmów szczepień jest w bastionie PO (aglomeracja trójmiejska), gdy na PiSowskim Podkarpaciu prawie w ogóle nie występują.

  – Skuteczna szczepionka powstaje latami i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Na przykład Szwecja płaci odszkodowania za powikłania powstałe po szczepionce na świńską grypę. Tutaj mogłoby być podobnie, w najlepszym razie stracilibyśmy grubą kasę za placebo.

 2. Pietrek i jego STRAJK odrobili lekcję a la czerska i zawsze zamieszczają zdjęcia Dudy na których delikatnie mówiąc nie wygląda on za ładnie — Biedroń, Śmiszek czy teraz Trzaskoś są zawsze fotografowani atrakcyjnie, tak trzymać „obiektywni” dziennikarze!!!!!!!!!!

 3. Kiedy na Strajku.eu napiszecie o aferce w Razem i wizerunkowej kompromitacji tego stronnictwa?

  1. J. Augustyniak.

   ,,AFERA WIZERUNKOWA RAZEM.”
   Niedawno w wywiadzie dla money.pl Adrian Zandberg powiedział: „Mamy taką zasadę, że jeżeli ktoś podejmuje pracę w partii, to otrzymuje pieniądze w wysokości średniego krajowego wynagrodzenia”. Wyglądało na to, że w partii tej wszyscy są równi. Że w końcu w naszej polityce pojawili się ludzie przynajmniej trochę mniej chciwi.
   Równi i równiejsi

   Okazało się jednak, że są w niej równi i równiejsi. Polskie prawo, i jest to dobre rozwiązanie, obliguje wszystkich posłów do składania oświadczeń majątkowych. Oświadczenia te są dostępne dla opinii publicznej. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że tymi równiejszymi są członkowie zarządu tej partii.

   Z zeznań członków zarządu Razem wynika, że Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny i Paulina Matysiak w 2019 roku otrzymali z kasy swojej partii odpowiednio 199 191 zł, 200 752 zł, 199 581 zł i 201 801 zł. O zarobkach tych osób dowiedzieliśmy się wyłącznie dlatego, bo mają mandaty poselskie. Cały zarząd to jednak osiem osób. Nie ma powodów, by przypuszczać, że pozostali członkowie zarządu partii zostali wynagrodzeni gorzej. Przecież to partia, która tak ceni równość i sprawiedliwość.

   Czytaj całość:https://pl.sputniknews.com/pisza-dla-nas/2020070612701974-inna-polityka-jest-mozliwa-sputnik/

 4. Idiotyzmem jest szczepienie się na grypę czy innego wajrsa, który mutuje z prędkością prawie raz dzienne. No bo na jaką odmianę się zaszczepić?
  A dodatkowym smaczkiem jest to, że szczepionki owe nie podlegają naszym polskim normom. A więc zawierać mogą znakomicie więcej świństw, niż zdolen jest strawić ludzki organizm.
  Aha, w Italii ta lawina zejść na wajrusa spowodowana była uprzednioroczną akcją szczepień na grypę. Akurat głównie starzyków.

 5. Ja również (po nieprzyjemnych przejściach ze szczepionką przeciwgrypowa) nie szczepię się od lat co najmniej siedmiu. I nie choruję! Po zaszczepieniu jak złapałem grypę – to myślałem że zejdę…
  Rozumiem doskonale wybór Dudy, aby nie szczepić się przeciw wirusowi który ma poniżej promila powikłań i skutków śmiertelnych w kupę wziętych. Podobnie jak koronawirus Covid-19. Po wzięciu pod uwagę przeszło 65% przypadków bezobjawowych, z reszty 75% o lekkim przebiegu, to pozostaje nam własnie tyle ile rejestrujemy dziś jako ,,zachorowania” (bo o tylu wiemy) a jest to circa 8% chorujących! Z tego circa 2,5-3,5% umiera w związku z zakażeniem covid-19 . Nieco więcej niż na grypę, ale złożyć to należy na karb nowości i nieumiejętnego leczenia, bałaganu spowodowanego sponsoringiem w publikacjach medycznych, które potrafią publikować całkiem niesprawdzone materiały bo… poparte kasą i ,,autorytetem” największych producentów farmaceutycznych.
  Bo to co nas podnieca – to się nazywa kasa…. można by rzec, a wszystko inne – furda!

 6. Do szczepionek na grypę itp. odniósł się słusznie. Ja też się nie szczepiłam na grypę i nie zamierzam.
  O szczepieniach naprawdę koniecznych (ten pakiet dziecięcy) nie powiedział ani słowa.
  Bardzo dobrze wybrnął, ale oczywiście część komentatorów będzie ekstrapolować na sprawy do których się nie odniósł.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Greniuch przepadł, kolaborantów chwalą nadal. Rajd Brygady Świętokrzyskiej niezagrożony

Nawet pandemia nie przeszkadza prawicowym politykom i samorządowcom przeprowadzić kolejnej…