Osiem godzin pracy, wymagana znajomość języków. Wszystko za darmo. Jeden z najbardziej znanych magazynów modowych wyzyskuje pracownice na bezpłatnych stażach. „To obciach” – komentują czytelniczki.

flickr.com/photos/gullig
flickr.com/photos/gullig

Redakcja Elle opublikowała na swoim profilu na Facebooku ofertę dla stażystek. Wymagana jest dyspozycyjność, posługiwanie się językami obcymi i gotowość do pracy w pełnowymiarowym trybie. Luksusowy tytuł nie zamierza jednak płacić. Już na pierwszy rzut oka widać, że wydawca poszukuje osób, które będą wykonywać obowiązki etatowych pracowników za darmo.

Oferta nie spodobała się części czytelniczek: „Elle wstyd! Żeby nie dać zarobić kilku złotych studentom”, „Wielka kompromitacja dla tej klasy pisma /modelki i celebrytów też zapraszacie na bezpłatne sesje i wywiady?” – czytamy w komentarzach. Redakcja nie widzi jednak  problemu. Przyznaje bez ogródek, że proceder zatrudniania młodych ludzi na bezpłatnych stażach nie jest w Elle niczym nowy. „Redakcja ELLE od lat prowadzi program bezpłatnych staży dla młodych osób. Nie zamierzamy robić z tego tajemnicy, gramy w otwarte karty” – czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części komunikatu redakcja broni idei bezpłatnych staży, wyjaśniając, że są one korzystne dla młodych ludzi. „Oczywiście można narzekać i marudzić, i po prostu się nie zgłosić. Można też chcieć zdobyć fajne doświadczenie i zaryzykować ten miesiąc bezpłatnej praktyki” – zachęca Elle.

Czasopismo Elle jest wydawane przez polski oddział niemieckiego koncernu medialnego Hubert Burda Media. Międzynarodowy gigant zatrudnia łącznie ponad 10 tys. osób. W 2012 roku łączny dochód spółki wyniósł 2,45 miliarda euro.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niestety, ale tego rodzaju wyzysk dotyczy wszystkich mediów ATL – bo praktyki, bo portfolio, bo nauka zawodu. Potem, czytamy, słuchamy i oglądamy arty rodem z „Pudelka” – pełne błędów językowych (brak zasobów na korektę), manipulujące odbiorcami (chwytliwe tytuły), nakręcające reklamę (główne zadanie współczesnych mediów).

  2. W CV będą się mogły pochwalić. Może jakaś gwiazda się do nich uśmiechnie albo da dobrą radę jak zostać gwiazdą. Może się załapią na jakiś raut i tam poznają bogatego męża albo kochanka. Same plusy a na pewno większe niż ganianie z GPS-em po magazynie Amazonu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…