Na karę grzywny i zadośćuczynienia zostali skazani trzej rasiści, którzy rok temu wyżywali się na czarnoskórym chłopcu – uczniu poznańskiego liceum, w ramach zemsty za jego poparcie dla strajkujących nauczycieli. Rodzice poszkodowanego zapowiedzieli zaskarżenie wyroku, wskazując, że jest zbyt łagodny.

Niamba został znieważony w styczniu 2019 roku, kiedy wraz z kolegami i koleżankami z I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu zapozował do zdjęcia z wyrazami solidarności ze strajkiem nauczycieli, który wówczas wisiał w powietrzu. W komentarzach pod publikacją na ten temat na portalu ePoznań.pl wylał się potok rasistowskich komentarzy. W taki sposób zwolennicy „dobrej zmiany” postanowili zamanifestować swoja dezaprobatę dla postawy ucznia – skupiając się na jego kolorze skóry.

Dwóch sprawców wyraziło żal przed sądem i przeprosiło ofiarę, co wpłynęło na warunkowe umorzenie sprawy pod warunkiem zapłaty zadośćuczynienia. Marcin W., który pojawił się na sali rozpraw i przeprosił musi zapłacić 3 tysiące złotych. Tysiąc złotych na rzecz ofiary wpłaci Maciej T., który wysłał maila do pokrzywdzonego z wyrazami przeprosin. Wojciech S. jako jedyny nie wyraził skruchy. Jemu sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 2 tys. złotych.

Doprowadzenie do skazania jest sukcesem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który sprawę nagłośnił i skierował zawiadomienie do organów ścigania.

Ojciec chłopca nie był zadowolony z wyroku.

– Spodziewaliśmy się innego stosunku do całej sprawy. Chcieliśmy, żeby była to przestroga dla innych, żeby nie dopuszczali się oni takich czynów, chociażby dla zabawy i mieli świadomość, że wiąże się to z konsekwencjami. Społeczeństwo nie podchodzi do tego tematu poważnie, a tego najbardziej byśmy chcieli – tłumaczył, dodając, że właściwe byłoby skazanie na prace społeczne, w ramach których sprawcy uczyliby się szacunku do różnorodności.

Podobnego zdania jest adwokat powoda.

– Będę namawiał mojego klienta żeby złożyć środek odwoławczy, bo nie do końca chodzi w tej sprawie o to, żeby kogoś przykładnie ukarać, ale żeby był to bodziec do tego, żeby nie było więcej takich sytuacji, bo wiemy jak dużo hejtu jest w Polsce. Ten wyrok taką przestrogą nie jest – powiedział Artur Robaszyński, pełnomocnik pokrzywdzonego.

Solidarność z Niambą akcentowało grono pedagogiczne z I LO.

– Kładziemy w szkole duży nacisk na naukę tolerancji. Tym bardziej dotknęło nas to, co spotkało Niambę. Pozytywne w całej tej sprawie jest to, że młodzież stanęła za nim murem. To świetny chłopak. Życzę każdemu, by miał takich rodziców i takie grono przyjaciół, którzy go otaczają – powiedziała  Hanna Synowiec-Rudawska, nauczycielka biologii i wychowawczyni Niamby

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. @Fakuś!
  Moim zdaniem – dobrze głupota powinna boleć. Jak każdy mieszkający w tym kraju – miał prawo wyrazić swoją opinię. Kolor skóry czy wyznawana religia nigdy nie powinna mieć nic do rzeczy (chyba że to stanowi akurat przedmiot rozważań).
  Jeżeli starzy poszkodowanego będą ta sprawę ciągnąc, może się to skończyć podle, bo nastroje białej młodzieży szybko mogą zbrunatnieć. (Typowa solidarność swój-obcy). I będzie bieda. Znam z własnego otoczenia przypadek kiedy to zwykły kapuś dyrektorski wylądował na wózku inwalidzkim bo… przypadkowo z drugiego piętra cztery tomy encyklopedii na łeb mu zleciały. I nic nikomu nie udało się udowodnić, bo… nikogo nie było w tej klasie!

 2. Ech Pietrek pomarzyć — żeby jeszcze czarny Niambo był gejem to byłby miód malina a ty miałbyś temat cudo!!!

  1. Nie znaczy to żeby pochwalać jak jakieś bezmozgi wyzywają kogoś bo ma inny kolor skóry. Przeczytałeś Niambo i się nabijasz, faktycznie nie to co ziomek czy fago. My som lepse..

  2. Nie, my nie „som lepsze” tylko jak świat światem dzieciarnia była, jest i będzie złośliwa, miałeś prze.je.bane w szkole jak byłeś „inny” – rudy, gruby, mały, zezowaty, garbaty, kulawy itd., najlepszym sposobem na uniknięcie eskalacji konfliktu było dać małolatom spokój (oprócz przypadków naprawdę skrajnych).
   Tutaj mamy klasyczny przykład polit-poprawnej głupoty która wyzwoli w młodych prawdziwe pokłady nienawiści do wszelkich Niambo, w tej klasie jest pewnie ponad dwudziestka młodych i każdy ma jakąś ksywkę a prawo będzie bronić tylko czarnego – rudego Marka, grubego Jarka czy zezowatej Jadżki już nie? Zaraz mi Fago odpowie górnolotnie, że nie należy się przezywać bo to brzydko i jako dorosły pewnie ma rację ale dzieciakom możesz pogadać do du.py , zresztą i u dorosłych ksywki są na porządku dziennym — robił ze mną fajny gość którego mama była Cyganką i od małego miał ksywkę „czarny”, od małego nie robił z tego problemu, rósł a z nim jego ksywka.
   Zara będziemy mieli wysyp mamusiów z wnioskami do sądu pt. „Bo na mojego synka mówią „patyk”!!!”……….. „Patyka” sąd oddali ale „czarnego” surowo ukarze…….

  3. Ziom bez nadecia, ja tak mam nie obrażam, nie wywyższam się i chu.. Taki jestem

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…