Björn Höcke z Alternatywy dla Niemiec zasłynął wezwaniami do tego, by Niemcy „odwrócili o 180 stopni swoją politykę w sprawie upamiętnień”, szczególnie nie podoba mu się berliński pomnik Holokaustu. Przeciwko jego działalności w nietypowy sposób zaprotestowali artyści-aktywiści z Centrum na rzecz Politycznego Piękna.

Reszta poglądów Höckego to również typowy szowinistyczno-konserwatywny miks: polityk opowiada się za tradycyjną rodziną i ściśle określonymi rolami płciowymi, chciałby wykreślić z kodeksu karnego przepisy zabraniające wzywania do nienawiści, a do tego zamknąć granice przed migrantami i zrezygnować z euro. Część niemieckich komentatorów wprost sugeruje, że poglądy mężczyzny świetnie pasowałyby do NSDAP.

W styczniu 2017 r. polityk stwierdził, że tylko Niemcy wznieśli w centrum swojej stolicy pomnik wstydu – miał na myśli upamiętnienie ofiar Holokaustu. Wypowiedź zupełnie słusznie uznano za skandaliczną. Kolektyw Centrum na rzecz Politycznego Piękna postanowił dodatkowo napiętnować szowinistę, budując w bliskiej okolicy jego domu replikę pomnika, którego ten tak bardzo chciałby się pozbyć.

Kompozycja z 24 betonowych bloków, montowana w sekrecie i odsłonięta dziś, przypomina o ludobójstwie popełnionym przez Niemców podczas II wojny światowej. Berliński pomnik składa się z 2700 bloków, obrazujących cmentarz. Aby przygotować instalację, Centrum na rzecz Politycznego Piękna wynajęło posesję graniczącą z domem Höckego w miejscowości Bornhagen. Prace trwały dziesięć miesięcy. Instalacja pozostanie na swoim miejscu przynajmniej przez dwa lata – w ramach internetowej zbiórki kolektyw zebrał dość funduszy, by przez ten czas nadal wynajmować działkę. Teraz stara się o dalsze wpłaty, by rzeźba stała przynajmniej pięć lat.

– Mamy nadzieję, że spodoba mu się widok, który będzie codziennie widział z okna – skomentował Philipp Ruch, jeden z aktywistów dla „Frankfurter Rundschau”. – Będzie musiał radzić sobie z faktem, że jego sąsiedzi nie uważają Pomnika Holokaustu za pomnik wstydu, ale starają się pamiętać o tym, co się stało, by zapobiec powtórzeniu się tego samego.

Wypowiedzi Höckego swojego czasu oburzyły nawet kierownictwo AfD, głównie dlatego, że w ocenie „umiarkowanej” frakcji partii szkodziły wizerunkowi organizacji. Partyjny sąd, rozstrzygając, czy mężczyzna powinien zostać wydalony z partii, orzekł jednak na jego korzyść.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Świetna akcja? To dlaczego niemieccy politycy, krytykujący skądinąd słowa Björna Höcke, określili tę „akcję” jako czysto faszystowską. Zastosowano bowiem odpowiedzialność zbiorową wobec rodziny posła tzw. Sippenhaft – pojęcie wprowadzone w III Rzeszy, kiedy całą rodzinę pociągano do odpowiedzialności za sprzeciw wobec ówczesnej polityki.
   Przewodniczący krajowego parlamentu w Turyngii (miejsce akcji) Carius potępiając słowa Björna Höcke, powiedział o „akcji”:

   „Pod płaszczykiem wolności artystycznej ukryto skandaliczną napaść na wolność poselską, nietykalność osoby i rodziny. Pod politycznym protestem ukrywa się moralny terror. Nikt nie ma prawa używać prywatnej sfery polityka do walki politycznej. Odpowiedzialność zbiorowa jest tylko w systemach totalitarnych.”

   Całość tu:
   http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/die-kunstaktion-gegen-hoecke-schlaegt-in-thueringen-politische-wellen-15306622.html

  2. A ten faszysta z AfD nie ingeruje w sferę prywatną rodzin które chce deportować, małżeństw które chce rozdzielać i ludzi których terroryzują jego bojówki? Ta akcja to łagodne i pełne humoru trollowanie, gdyby ktoś z grup represjonowanych chciał stosować równą miarę (w rozumieniu symetrii obrony koniecznej przeniesionej na grunt polityczny) to każdy członek AfD powinien znajdować co rano kamienie i butelki na środku swojej sypialni, a nie na działce obok.

 1. Artysci stawiajacy betonowe bloki? to moj sasiad co ma firme budowlano tez jest taki artysta xDD

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Gorąco w Armenii. Wojsko żąda dymisji premiera

Po sromotnie przegranej wojnie o Górski Karabachu w Armenii wciąż wrze. Ty razem jednak pr…