Dziesięć tysięcy według organizatorów, ponad trzy razy mniej wedle policji – tyle obywatelek i obywateli przyszło w Warszawie na dzisiejszy marsz pod hasłem „Kocham Cię, Europo!”.

www.flickr.com/photos/theo_reth/

Większość wystąpień i skandowanych haseł dotyczyło Unii Europejskiej, ale nie zabrakło krytyki rządu także w innych aspektach jego działania. Poseł PO Michał Szczeba wychwalał Donalda Tuska, a także zapewniał, że wszyscy Polacy są „entuzjastycznymi Europejczykami, czujemy się (w Europie – przyp. AR) jak w domu”. Głos zabrały organizatorki strajku kobiet oraz przedstawiciele ruchu sprzeciwiającego się reformie edukacji szykowanej przez PiS.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru wieszczył, że jeśli nic się nie zmieni, Polska znajdzie się poza UE. Jego zdaniem Warszawa albo będzie jednym z kluczowych państw we wspólnocie, albo zostanie z niej wyrzucona. Polityk wzywał do zjednoczenia sił różnych partii i organizacji pozarządowych w nowym ruchu „Polska w Europie”. Bardziej pewny co do przyszłości Polski był były prezydent Bronisław Komorowski. Z tą samą pewnością siebie, którą prezentował swojego czasu w przegranej kampanii stwierdził, że „Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego. Obronimy członkostwo Polski w UE, wygramy, bo my mamy rację”.

Nad głowami demonstrujących powiewały, tradycyjne już na marszach KOD, flagi unijne, a także hasła „Europe We Love You”, „Polak, Węgier dwa pacanki” czy „Zapluty karzeł Europy 1:27”.

Zważywszy na rozmach, z jakim organizatorzy reklamowali wydarzenie, nawet górne szacunki frekwencji rozczarowują – na wydarzenia firmowane przez KOD i liberalną opozycję przychodziło już po kilkakrotnie więcej. Ruch społeczny zainspirowany przez powstanie KOD wyraźnie stracił impet, nie przyciąga już nowych protestujących, a głównie kieruje swoje apele do już przekonanych, którzy i tak zamierzali głosować na liberałów. Mimo to sympatycy KOD po zakończeniu marszu byli raczej zadowoleni.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Faktem historycznym jest, że weszliśmy do UE na zgliszczach polskiej gospodarki! Obecnie jesteśmy zaściankiem Europy o gospodarce opartej na zagranicznych spekulantach. Bajdurzenie o europejskiej wolności i demokracji są obrazą ludzi trzeźwo myślących! Naród polski tłamszony i zniewolony przez system komunistyczny myślał, że „złapał Boga za nogi, a złapał Diabła za rogi”. Byłem, jestem i będą przeciwnikiem UE. PE/UE to rozdęta administracja pasożytów i ignorantów!
    Do refleksji!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przykład dla Polski: bojowy związek zawodowy porwał do strajku pracowników szpitali, żłobków i wodociągów

Sytuacja gospodarcza jest zadowalające, a zatem czas na wzrost płac – mówią pracowni…