Wybita szyba i napis „śmierć wrogom ojczyzny” na siedzibie Fundacji „Jak Malowana” we Wrocławiu. Komu przeszkadzają seniorzy, dzieci, kultura i sztuka?

Dziś w nocy ktoś wybił szybę i napisał na budynku Fundacji „śmierć wrogom ojczyzny”. To chuligański występek wymierzony w miejsce, które na mapie Wrocławia od wielu lat pełni istotną funkcję wspierają lokalną społeczność. Fundacja mieści się tam od 2017 roku i do tej pory nikomu nie przeszkadzało ich działanie. Przeciwnie, działacze wrośli w lokalną społeczność i nigdy dotąd nie było problemów. Po wydarzeniach ostatniej nocy są w szoku.

„Lokal fundacji od pięciu lat służy jego mieszkańcom_kom. Dziesiątki wystaw, wernisaże, kilkaset warsztatów plastycznych, niezliczone dyskusje, biblioteka sąsiedzka, z której korzysta kilkaset osób z okolicy, spotkania pracownicze (m.in. listonosze, osoby oszukane przez swoich szefów), darmowa nauka języków, gry planszowe. Miejsce spotkań, rozmów, darmowej kawy, herbaty, dziesiątek zbiórek dla potrzebujących. Miejsce, gdzie od początku spotykają się lokatorzy walczący o swoje prawa z wielkimi firmami deweloperskimi przeciwko eksmisjom i podwyżkom czynszów.

Jesteśmy tu od 2017r. Przez ten czas dobrze poznaliśmy się z sąsiadami, którzy licznie nas odwiedzają i cenią to…

Opublikowany przez Fundacja Jak Malowana Wrocław Niedziela, 21 marca 2021

Walka z „wszelkim lewactwem”, która zaczyna się na poziomie państwowej propagandy, a kończy na ulicznym chuligaństwie dosięgnęła tym razem organizacji pozarządowej, która działa na rzecz pokrzywdzonych mieszkańców. Przestrzeń Fundacji jest udostępniania za darmo dla spotkań edukacyjnych, działań lokatorskich, środowisk twórczych i dzieci z domów w trudnej sytuacji finansowej. Hasło „śmierć wrogom ojczyzny” mówi wiele o sprawcach czynu. Prawicowa retoryka wykluczenia wszystkich nie pasujących do klucza zbiera swoje żniwo.

„Seniorzy ze złodziejsko sprywatyzowanych mieszkań, ich koleżanki z grup artystycznych i dzieci z biedniejszych rodzin na pewno chcą zrozumieć, kto życzy im śmierci i dlaczego są „wrogami ojczyzny”- piszą na swoim fan page’u działacze Fundacji „Jak Malowana”.

Fundacja założyła zbiórkę na naprawę szyby, która szybko przekroczyła zakładaną kwotę 600 zł. Kilkadziesiąt osób natychmiast wpłaciło pieniądze, suma nadal rośnie.

Działacze deklarują, że „nikt nie czerpie i nie będzie czerpał korzyści finansowych z istnienia tego miejsca. Wszelkie środki przeznaczone zostaną na rozwijanie komitywy – tego zapomnianego przez wielu słowa, które oznacza zżycie się i współpracę z osobami, które nas otaczają.”

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…