Pozwólcie zabijać wilki – apeluje do rządu szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Jego zdaniem populacja tych zwierząt niepokojąco wzrosła w ostatnich latach. Według Izdebskiego to bardzo niedobrze, bo wilki to szkodniki. Szkodzić mają polskiemu hodowcy zagryzając, jak w starych dobrych książeczkach dla dziec, krówki i owieczki oraz terroryzując sarny, daniele, zające i, co ciekawe, również dziki w polskich lasach.

Nie żal mu tylko łosi. Tym, zdaniem Izdebskiego należy się trochę śrutu w dupach. Zanim krzykniecie: “Jakże to! Przecież to bogu ducha winne sympatycznie parzystokopytne” posłuchajcie rolnika Izdebskiego. Rolnik prawdę Wam powie o polskim lesie. A jego prawda jest taka, że łosie to żarłoczne bestie, ogałacające drzewa z kory, uśmiercające młodniki i bory.

Na środowej konferencji Izdebski zwrócił się z apelem do premiera Morawieckiego o “natychmiastowe spowodowanie wprowadzenia takich przepisów, które mogłyby ograniczyć populację tych zwierząt”. Zaznaczył, że występuje w imieniu OPZZ, środowiska rolników, myśliwych oraz mieszkańców polskiej wsi, którym wilki i łosie każdego dnia wyrządzają straty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, co w skali roku daje nawet 60 mln zł w plecy.

Wypowiedź Izdebskiego pojawiła się w czwartek na większości portali informacyjnych, niemal wszystkie po bazowały na depeszy Polskiej Agencji Prasowej. Całe szczęście PAP podał skróconą wypowiedź szefa rolniczych związków. Szczęście, bo pełna wersja, którą można znaleźć jedynie,cóż za zaskoczenie, na stronie “Łowiecka Brać” zawiera przekaz bardzo niebezpieczny i pełen kłamstw.

Izdebski próbuje wskrzesić irracjonalny, ale wciąż obecny w polskim społeczeństwie lęk przed wilkami. Na konferencji przekonuje, że w każdej chwili mogą zaatakować ludzi. Apeluje do szefa rządu: “Wygłodniała wataha wilków nie zawaha się przed niczym (…). Jeżeli dzisiaj nie ograniczymy populacji wilka w trybie natychmiastowym, to lada dzień (…) może zaistnieć taka sytuacja, że wilki zaatakują człowieka”

Fakty są takie, że ostatni przypadek zagryzienia człowieka przez wilki miał miejsce w czasach, gdy ludność chroniła się w lasach przed hitlerowcami. Wilki boją się ludzi, unikają ich z reguły albo traktują z obojętnością. To mądre zwierzęta, nie szukają konfrontacji z istotą, która nie znajduje się w ich jadłospisie. Bzdurą jest również twierdzenie, że hodowcy ponoszą bolesne straty w wyniku grasujących watah. Unia Europejska wypłaca im 100 proc. odszkodowania za działalność drapieżników, szczególnie tych objętych ochroną. Wilki są też stabilizatorami leśnego ekosystemu – redukują liczebność saren, jeleni oraz dzików, tych samych, które ledwie kilka miesięcy temu znalazły się na celownikach myśliwych z powodu groźnej nadpopulacji. Izdebski w abrahamicznym odruchu postanowił teraz stanąć ich obronie.

Izdebski wprowadza w błąd hodowców, udając, że staje w obronie ich inwentarza. Zastrasza mieszkańców wsi, wciskając im kit, że wilki mogą zaatakować. Po co to wszystko?

Polskim myśliwym strzelanie do wilków marzy się od dobrych kilku lat. Lobbują za tym u kolejnych ministrów. Jan Szyszko robił co mógł, by ich obłaskawić. Wydał pozwolenie na używanie noktowizji przy polowaniach na lisy i dziki. Myśliwy może więc naparzać do wilka, zgłaszając potem, iż myślał, że kita była ruda. Niektórzy z nich chwalą się tym na portalach społecznościowych.

Sprawa jest jednak jasna. Do wilków, a także do łosi strzelać nie wolno. Zwierzęta te chroni 5. aneks dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej, który nadaje im status ochronny do momentu, gdy uzyska „właściwy stan ochrony gatunku”. Na razie wilków jest w Polsce ok 1,2-1,5 tysiąca, a nie 3 tysiące jak mówi Izdebski. A łosi około 20 tysięcy, a nie 30 tysięcy, jak powiada związkowy bonzo.

Jest jednak w Polsce pewien niebezpieczny gatunek, którego populacje warto zredukować Nie jest to wilk, ani łoś, a fałszywy obrońca interesu chłopa na pasku janusza z dwururką.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Autorze Piotrze, a miałeś kiedyś swoją kózkę albo owieczkę? Wychowałeś taką od małego, odbierałeś poród, biegała taka za Tobą z radosnym beczeniem, szukała cię po polu stęskniona jak się schowałeś, ciamkała cię po głowie podczas dojenia?
  Bo ja miałem i to kilka i powiem szczerze, jakby cokolwiek mi je pożarło, człowiek, wilk, pies czy kosmita – zabiłbym i tyle. A potem wysłałbym głowę obrońcom Przyrody, którzy mają w domku psa czy kota karmionego mięsem z wielkiej hodowli gdzie zwierzęta nigdy słońca nie widzą.

  Poza tym – skąd twierdzenie, że UE wypłaca 100% odszkodowań? jak będę miał w ogródku stadko, bez żadnych dopłat (jak miałem) to NIKT mi kasy z UE nie odda. Wiec nie uprawiajcie propagandy jak myśliwi. Wilki to JEST problem, a ponieważ nie można ogrodzić (szkoda, ale jednak) ogromnych połaci lasów to trzeba coś zrobić…

 2. „rolniczego OPZZ”

  Związek zawodowy z definicji zrzesza pracowników NAJEMNYCH, a nie przedsiębiorców. Czy nikt nie widzi w tym klasowego konfliktu interesów? Przecież to kuriozum na miarę ZZ właścicieli firm.

  1. A tak poza tym – to wszyscy zdrowi?
   Rolnik indywidualny jest najprędzej SAMOZATRUDNIONYM a nie przedsiębiorcą.

  2. @Skorpion13, błagam, oszczędź sobie kompromitacji. W Internetach piszą, że szef rolniczych ZZ ma gospodarstwo o powierzchni 75 ha (wartość samych gruntów to ok. 3 mln zł po średniej cenie ogólnopolskiej). Czy naprawdę wierzysz w to, że przy takim areale jest 1-osobowym ciułaczem, a nie kapitalistą żyjącym z pracy najemników? xD

   „jest najprędzej SAMOZATRUDNIONYM”

   Prezes spółki giełdowej też siedzi na samozatrudnieniu i co ma niby z tego wynikać? Z pracownikiem najemnym nie łączy go żadna wspólnota interesów, w przeciwieństwie do rolniczego kapitalisty, któremu także mocno zależy na maksymalnym zaniżaniu płac i warunków zatrudnienia.

 3. „Nie jest to wilk, ani łoś, a fałszywy obrońca interesu chłopa na pasku janusza z dwururką.”

  „Bzdurą jest również twierdzenie, że hodowcy ponoszą bolesne straty w wyniku grasujących watah. Unia Europejska wypłaca im 100 proc. odszkodowania za działalność drapieżników, szczególnie tych objętych ochroną.”

  Nie fałszywy, lecz prawdziwy. Roszczeniowość to nieodłączny element stylu życia grup systemowo uprzywilejowanych, w tym zwłaszcza rolników, bo w tym kraju nie z pracy, a z narzekania są pieniądze. Po co więc się męczyć, skoro można stworzyć bajeczkę o wyimaginowanym zagrożeniu i przytulić hajs z więcej niż 1 źródła? Pytanie retoryczne :)

  1. Skoro tak uważasz, to pora najwyższa zakasać rękawy, wziąć ze sto hektarów z PFZ i dołączyć do grupy systemowo uprzywilejowanych.
   Powodzenia!

  2. „wziąć ze sto hektarów”

   To już nie te czasy, kiedy grunty rozdawano praktycznie za darmoszkę, więc miejski pracownik najemny – nie posiadając środków produkcji – nie skołuje na pstryk setek tysięcy złotych na samą tylko ziemię, by nagle stać się rolnikiem.

   Obecnie średnia cena 1 ha w skali kraju mieści się w granicach 40 tys. zł i stale rośnie, a w Wielkopolsce przekracza nawet 60 tys. zł. Nieustanny wzrost cen ziemi nie wziął się znikąd. Skoro rynek dyktuje takie ceny, to znaczy tylko tyle, że wbrew litanii roszczeń zawodowych narzekaczy, ciągle przybywa chętnych na jej zakup. Oni muszą uważac to sposób na atrakcyjną lokatę i/lub fundament lukratywnego biznesu.

   Gdyby rzeczywiście było tak źle, jak w oficjalnej mitologii, to rynek byłby zalewany ziemią upadających masowo gospodarstw, a ceny notowałyby kolejne rekordowe spadki. Tymczasem popyt na drożejącą ziemię rośnie i nic nie wskazuje na jakiekolwiek załamanie. To mówi samo za siebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Panie Matczak, błagam, zamknij się już pan..!

A miałem nie włączać się do tej dyskusji, sprawy nie nagłaśniać. Już miałem przejść obok i…