Evergreen

Po zablokowaniu kanału Sueskiego przez chiński kontenerowiec Ever Given, przed kanałem utworzyła się kolejka ponad 200 statków, w tym 30 tankowców. To musi wpłynąć na światowy handel. Jak na razie podrożała ropa naftowa o 10 proc.

Przez kanał Sueski przepływa codziennie 1/3 światowego transportu kontenerów. Po tym, kiedy 400 metrowy chiński kontenerowiec utknął na mieliźnie w atak niefortunny sposób, że zablokował kanał, ten kierunek jest zamknięty. Przyczyną wejścia na mieliznę miał być silny wiatr, dochodzący do 20 m/sek. i wywołana tym burza paskowa. Według najlepszego scenariusza kanał wyłączony jest z eksploatacji na kilka dni, według najczarniejszego – na kilka lat. Ten ostatni może się spełnić, gdyby Ever Given podczas prób zepchnięcia go z mielizny przełamałby się na pół, blokując kanał swoja konstrukcją i ładunkiem, których usuniecie trwałoby właśnie kilka lat.

Jak podaje amerykańska CNN, każdy dzień wymuszonego postoju statków handlowych drogo kosztuje światowe firmy, których działalność jest ściśle związana z przepustowością tej drogi morskiej. Dość powiedzieć, że wartość towarów, przewożonych codziennie przez Kanał wynosi 10 mld dolarów. W 2020 roku tędzy przepłynęło 18 800 statków. Rynki zamarły w nerwowym oczekiwaniu na rozwój wypadków.

Teraz trzeba wydobyć około 20 tysięcy metrów sześciennych piasku, by wydobyć kontenerowiec z pułapki. Całą operacją zajmują się dwie pogłębiarki, dziewięć holowników i cztery koparki rozmieszczone na brzegu kanału.

Jednym z najbardziej zauważalnych dla ludzi rezultatem zablokowania kanału może być… brak papieru toaletowego. Największy na świecie producent celulozy wykorzystywanej do produkcji papieru toaletowego – brazylijski koncern Suzano zakomunikował, że może wstrzymać dostawy surowca do 80 krajów na świecie z powodu korka w Kanale Sueskim. Jeden z dyrektorów Suzano wskazał, że już odbiorcy zaczęli robić zapasy na papieru toaletowego, ponieważ popyt na ten towar w obecnym okresie mocno wzrósł.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…