Agnes Callamard, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. egzekucji pozasądowych, przedstawia swój raport na temat zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżiego.

Urzędniczka prezentowała dziś rzeczony raport Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie, w Szwajcarii. Dokument liczy 100 stron, opublikowany został 19 czerwca.

Callamard stwierdza, że morderstwo dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule w październiku ubiegłego roku stanowiło „zaplanowane zabójstwo pozasądowe”, za które pełną odpowiedzialność ponoszą władze w Rijadzie. Autorzy raportu twierdzą m.in., że następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Muhammad bin Salman, powinien zostać niezwłocznie w tej sprawie przesłuchany.

Raport stwierdza również, że Arabia Saudyjska naruszyła prawo międzynarodowe, zwłaszcza tzw. Konwencję Wiedeńską, która reguluje stosunki dyplomatyczne i konsularne, Kartę ONZ dotyczącą zakazu użycia siły w czasie pokoju, jak również fundamentalne prawa człowieka, w tym prawo do życia.

W trakcie prezentacji Callamard podkreśliła, że liczba zabójstw dziennikarzy, dysydentów i obrońców praw człowieka rośnie na całym świecie, a jako jeszcze bardziej niepokojące zjawisko wskazała „widoczną bezkarność” wobec tych działań.

Prezentacji raportu przysłuchiwała się również Hatice Cengiz, narzeczona Dżamala Chaszodżiego. W rozmowie z dziennikarzami wezwała do międzynarodowego śledztwa w sprawie morderstwa jej byłego partnera. „Nie tylko o to jest wstrząsające, że w zabójstwo to zaangażowani są urzędnicy wysokiego szczebla. Raport stwierdza także, że Arabia Saudyjska próbowała usuwać i niszczyć dowody. To skandaliczne!” powiedziała Cengiz.

Przypomnijmy. Dżamal Chaszodżi był dziennikarzem saudyjskim, na ogół bardzo lojalnym wobec rodziny królewskiej. W ostatnich latach kariery, od kiedy niemal pełnię władzy królewskiej skupił w swoich rękach wspomniany wcześniej Muhammad ibn Salman, lojalizm Chaszodżiego stał się nieco bardziej krytyczny. Dziennikarz ten współpracował z wieloma uznanymi tytułami medialnymi, jego ostatnim pracodawcą była gazeta Jeffa Bezosa – „The Washington Post”.

Został zamordowany w październiku 2018 r. Podczas wizyty w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, gdzie udał się po dokumenty niezbędne do zawarcia zaplanowanego małżeństwa, został pojmany przez specjalną ekipę 15 agentów wysłanych tam w celu wyeliminowania dziennikarza. Został on brutalnie pobity, następnie uduszony. Jego zwłoki zostały rozczłonkowane i rozpuszczone w kwasie. Wg doniesień niektórych mediów tureckich oraz telewizji Al Dżazira szczątki, które pozostały po tym makabrycznym spektaklu zostały spalone w ogrodzie rezydencji konsula.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

97 lat temu zmarł Lenin. Komuniści rosyjscy pamiętali o tej dacie

Rosyjscy komuniści w całym kraju uczcili pamięć wodza Rewolucji Październikowej i twórcy Z…