Billboardy z napisami „Zakopiański smog wita turystów” pojawiły się w weekend na rogatkach Zakopanego i przy Krupówkach. W ten sposób koalicja organizacji pozarządowych zamierza skłonić władze miasta do rezygnacji z pobierania opłaty za klimat i podjęcia realnych działań na rzecz walki ze smogiem.

Tatrzański kurort boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Normy zawartości pyłów zawieszonych i benzopirenów, zwłaszcza w miesiącach zimowych, są przekraczane kilku, a nawet kilkunastokrotnie. Wjeżdżających turystów nie wita już podmuch świeżego górskiego wiatru, lecz smolista mgła unosząca się nad zimową metropolią. Mimo to władze Zakopanego zadecydowały pod koniec 2015 roku, że nie zrezygnują z pobiegania od odwiedzających opłaty za zdrowy klimat wynoszącej 2 zł za każdą dobę pobytu dla jednej osoby. Łączne wpływy z tego tytułu do miejskiego budżetu wynoszą rocznie ok. 2,7 mln złotych.

 

„Zakopiański smog wita turystów” – takie dwa banery stanęły w sobotę z Zakopanem. Zrzucili się na nie sympatycy Akcji Demokracji. —Podpisz apel: akcjademokracja.pl/zakopane

Posted by Akcja Demokracja on 8 luty 2016

Przeciwko absurdalnej sytuacji protestują zarówno organizacje samorządowe, jak i sami turyści, oburzeni faktem, że muszą płacić za oddychanie powietrzem, które realnie zagraża ich zdrowiu. Efektem współpracy stowarzyszenia Akcja Demokracja i Fundacji ClientEarth jest akcja „Nie płać za smog w Zakopanem”. Oprócz wspomnianych billboardów, aktywiści zebrali już 2 tys. podpisów pod petycją do burmistrza Zakopanego. Głównym celem tej inicjatywy jest rezygnacja z opłaty klimatycznej. Zdaniem Ilony Jędrasik z ClientEarth, pobieranie takiego podatku wprowadza przybyszy w błąd, sugerując ze w stolicy polskich Tatr mogą liczyć na czyste powietrze. – Turyści przyjeżdżający pod Tatry mają prawo wiedzieć, co ich tu czeka – tłumaczy działaczka.

Podobnego zdania jest Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji. – Zanieczyszczone powietrze w polskich górach to nie tylko problem samych górali. Tysiące turystów co roku spędzają tutaj ferie zimowe. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by w Zakopanem było czysto. Tym bardziej że jako turyści płacimy opłatę za dobre powietrze, którego w zimowej stolicy Polski po prostu nie ma – argumentuje były polityk partii Zieloni.

List w tej sprawie można podpisać na stronie Akcji Demokracji.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Prokuratura: policjant, który przywalił posłance gazem nie popełnił przestępstwa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie policjanta, któ…