Jeden z najbardziej poczytnych rosyjskich pisarzy współczesnych, Zachar Prilepin został ciężko ranny w wyniku zamachu pod Niżnym Nowgorodem.

AudiQ7, według wstępnych informacji, wyleciało w powietrze we wsi Pionierskoje pod Niżnym Nowgorodem w czasie, gdy pisarz wraz ze swoim kierowcą jechał odwiedzić rodzinę. W wyniku wybuchu samochód przewrócił się do góry kołami. Kierowca Prilepina zginął na miejscu, sam Prilepin jest ciężko ranny w nogi.

Prilepin, pisarz, producent, aktor jest jednym z najbardziej poczytnych autorów w Rosji, laureat wielu rosyjskich nagród literackich. Pierwsze jego utwory powstały podczas wojen czeczeńskich, w których brał bezpośredni udział. Efektem jego przeżyć była książka „Patologie”, opisująca brutalny świat wojny w Czeczenii. Publikował w wielu rosyjskich czasopismach literackich. W 2015 roku jego książka „Klasztor” (ros. – „Обитель”) została ogłoszona najpopularniejszą książką w Rosji. Jest też autorem znanych książek: „Sańkja”, „Niektórzy nie pójdą do piekła”, „Grzech”, „Vagirus”. Książki Pirlepina zostały przetłumaczone na ponad 10 języków.

Zachar Prilepin pozycjonował się jako człowiek lewicy, w młodości współpracował z Eduardem Limonowem, obecnie jest współzałożycielem i członkiem władz partii ”Sprawiedliwa Rosja – Patrioci – Za prawdę”. W 2010 roku podpisał list otwarty „Putin musi odejść”.

Od 2014 roku zajął prorosyjską pozycję w konflikcie na Ukrainie, współpracował z pierwszym przywódcą separatystów na Donbasie Aleksandrem Zacharczenką. W lutym 2022 r. Unia Europejska nałożyła na Prilepina sankcje za poparcie wtargnięcia Rosji na Ukrainę.

Ukraińskie władze w 2017 roku wszczęły śledztwo przeciwko Prilepinowi, a on sam wielokrotnie był obiektem gróźb ze strony ukraińskich polityków i aktywistów obywatelskich. W 2017 roku deputowany ukraińskiej partii „Swoboda”, Michalczyszin, wezwał do zabicia Prilepina.

Dzisiejszy zamach na pisarza rosyjskie źródła wstępnie oceniają jako zamach terrorystyczny. Ładunek umieszczony był pod podwoziem aura i był dość dużej mocy, ponieważ głębokość leja wynosi około 70 cm. Spekuluje się, że mógł zostać podłożony podczas ostatniego przeglądu technicznego i zdetonowany został przy wykorzystaniu sygnału GLONASS, rosyjskiego odpowiednika GPS. Jak informują niektóre źródła, rosyjska policja zatrzymała mężczyznę, który może mieć coś wspólnego z zamachem. Inne źródła jednak poddają w wątpliwość wersje wcześniejszego umieszczenia ładunku wybuchowego w samochodzie, a raczej skłonne są wierzyć, że była to przygotowana wcześniej mina. Według jeszcze innych źródeł, w samochodzie miała znajdować się córka Prilepina, ale wysiadła z samochodu na chwilę przed wybuchem

Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie organizacja „Atesz”, pozycjonująca się jako radykalny krymskich Tatarów i Ukraińców. Organizacja oświadczyła, że „polowała na pisarza od początku roku”. Organizacja ta ma na koncie ponad 10 zamachów terrorystycznych, w których zginęło co najmniej dwóch ludzi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…