Wybuch bomby w samym sercu turystycznej dzielnicy Stambułu zabił co najmniej 10 osób. Według władz za organizacje zamachu są prawdopodobnie odpowiedzialni dżihadyści z Państwa Islamskiego.

Eksplozja miała miejsce na placu Sultanahmet , tuż przy słynnym Błękitnym Meczecie – jednej z największych atrakcji turystycznych miasta. Jak powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan – zamach został przeprowadzony przez zamachowców – samobójców przybyłych z terytorium Syrii.  Jak dotąd do organizacji ataku nie przyznała się żadna z organizacji, jednak według większości mediów jest niemal pewne, że był on dziełem zbrodniczego kalifatu.

Według relacji świadków detonacja rozerwała na strzępy osoby znajdujące się w pobliżu. Na razie wiemy o 10 ofiarach śmiertelnych. Tureckie media cytowane przez niemiecki dziennik „Bild” podają, że wśród zabitych są Niemcy i Norwegowie. Ładunek został odpalony z momencie gdy grupa turystów stała obok Obelisku Teodozjusza, najstarszego zabytku w Stambule. Wśród kilkudziesięciu rannych są obywatele Niemiec, Turcji, Norwegii i Peru.

Premier Ahmet Davutoglu zwołał w trybie pilnym spotkanie rady bezpieczeństwa narodowego, w której uczestniczą również szefowie policji i służb specjalnych.

Dzisiejsza tragedia to kolejne w ciągu ostatniego półrocza uderzenie dżihadystów na terytorium Turcji. W sierpniu 2015 ładunek odpalony przez samobójcę zabił ponad 30 uczestników prokurdyjskiej konferencji w mieście Suruc na południu kraju. 10 października 2015 roku, dwóch zamachowców ubranych w pasy szahida wysadziło się przed dworcem kolejowym w Ankarze, podczas wiecu kurdyjsko-tureckiej partii opozycyjnej HDP. Zginęły wówczas 102 osoby, a ponad 400 zostało rannych. O ciche przyzwolenie na ataki podejrzewane są tureckie służby specjalne (MIT).

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…