Wczoraj przez miasto przetoczyła się fala protestujących, którzy domagali się odwołania rządu prezydenta Ashrafa Ghaniego – po środowym zamachu terrorystycznym, który pochłonął 80 ofiar.

fot. wikimedia commons

W zeszłą środę w Kabulu doszło do ataku terrorystycznego – zginęło 80 osób, około 350 zostało rannych. Afgańczycy mają dość bezradności władzy. Przynieśli na demonstrację zdjęcia ofiar, domagając się ukarania winnych. Za sprawców zamachu uważają siatkę Hakkaniego, sprzymierzoną z talibami i mającą siedzibę w Pakistanie. Chcą egzekucji zatrzymanych terrorystów.

– Dopóki tego nie zrobimy, nie będzie pokoju. Jedynym sposobem na bezpieczeństwo jest ukarać przestępców – powiedział Reutersowi jeden z protestujących, Asadullah.

Demonstracja szybko przerodziła się w zamieszki. Policja oddawała ostrzegawcze strzały w powietrze, w stronę funkcjonariuszy leciały kamienie więc w końcu ci otworzyli ogień. W efekcie od wczoraj są 4 ofiary śmiertelne.

Trudno stwierdzić, co dokładnie było celem środowego ataku. Rano w centrum Kabulu wybuchła bomba, która uszkodziła budynki w promieniu kilkudziesięciu metrów. Wybuchła na placu Zanbaq Square, w zagłębiu ambasad i urzędów, w pobliżu pałacu prezydenckiego. Do ataku użyto ponad 1,5 tony materiałów wybuchowych., ukrytych w cysternie z wodą w samochodzie.

“Ghani! Abdullah! Ustąpcie!” – głosiły napisy na transparentach demonstrujących. “Oni nie są w stanie rządzić krajem, wspólnota międzynarodowa musi wywrzeć presję na rządzących i zmusić ich do rezygnacji” – mówili Reutersowi.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra zdrowia, czemu nie radzi sobie z COVID

Prof. Marcin Wiącek, RPO, skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo, w któr…