Sondażownia IBRiS opublikowała wyniki badań postrzegania głównych postaci polskiej sceny politycznej. Ogólny wniosek jest taki, że poziom zaufania do polityków jest bardzo niski. Najlepiej wypadł prezydent Duda oraz minister Mateusz Morawiecki. W zestawieniu zostali również ujęci czołowi politycy partii lewicowych.

IBRiS sklasyfikował 14 polityków będących liderami bądź wyrazistymi postaciami ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych. Nie ma wśród nich żadnego, w stosunku do którego społeczeństwo ma więcej zaufania niż nieufności. Największy odsetek respondentów uda Andrzejowi Dudzie – 43,7 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 47 proc. Netto prezydent zanotował więc wynik -3,3 pkt proc., co w sumarycznej tabeli lokuje go dopiero na trzecim miejscu. Najbliżej pozytywnego wyniku był Mateusz Morawiecki. Minister rozwoju i finansów zanotował wynik -0,3 proc. netto na co składa się 29,2 proc. ufających i 29,7 proc. nie darzących zaufaniem. To właśnie on jest najlepiej postrzeganym politykiem nad Wisłą. W tym kontekście pogłoski o objęciu przez niego teki premiera jeszcze podczas tej kadencji Sejmu wydają się coraz bardziej wiarygodne. Obecna szefowa rządu Beata Szydło została sklasyfikowana na 6 miejscu. Ufa 39 proc. badanych, a brak zaufania zakreśliło 48,6 proc.

Badania ankieterów IBRiS dają również możliwość porównania dwóch czołowych polityków partii określających się jako lewicowe. Adrianowi Zandbergowi z partii Razem ufa 10,7 proc. respondentów, a przeciwnego zdania jest 22,7 proc. co daje wynik netto -12 pkt proc. Warto jednak zauważyć, że polityk nowej lewicy nie jest jeszcze postacią szeroko rozpoznawalną. Pole „nie znam” zakreśliło w jego przypadku 42,1 proc. badanych, najwięcej w całym zestawieniu. Większy odsetek Polaków rozpoznaje Włodzimierza Czarzastego – 78,2 proc., jednak w jego przypadku popularność nie przekłada się na zaufanie. Jego wynik netto to -31,9 proc. Szefowi SLD nie ufa 41,4 proc. ankietowanych, a tylko 9,5 proc. wyraziło zaufanie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chiny ostrzegają przed upadkiem zachodnich giełd. Nadchodzi załamanie gospodarek?

Chiński gigant dołączył do tych zachodnich ekonomistów, którzy ostrzegają przed wielkim kr…