Włodzimierz Czarzasty i Adrian Zandberg mogą już kupować meble do biur poselskich. Dwaj liderzy lewicowego sojuszu dostaną jedynki w „biorących” okręgach. Oficjalne ogłoszenie składu list odbędzie się w niedzielę.

Lewicy Razem udało się wynegocjować pierwszej miejsce na liście warszawskiej dla swojego najbardziej rozpoznawalnego polityka. Oznacza to, że mandat dla Zandberga jest niemal przesądzony. Z drugiego miejsca, które prawdopodobnie również uzyska przepustkę na Wiejską wystartuje rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Anna-Maria Żukowska. Liderem okręgu podwarszawskiego będzie natomiast Andrzej Rozenek.

W innym bastionie lewicy – Sosnowcu listę Lewicy otwierać będzie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, dla którego będzie to, co ciekawe, pierwszy mandat poselski w politycznej karierze. W regionie śląsko-zagłębiowskim szanse na wejście do Sejmu ma również Maciej Konieczny z Lewicy Razem, który zostanie liderem listy katowickiej.

W Szczecinie, gdzie SLD zwykle dostawało mandat, na pierwszym miejscu znajdzie się polityk tej partii Dariusz Wieczorek. Biorący okręg wywalczyła również Joanna Senyszyn, która wystartuje z Gdyni. W Gdańsku listę Lewicy otwierać będzie działaczka Wiosny i bliska współpracowniczka Roberta Biedronia jeszcze z czasów prezydentury w Słupsku, Beata Maciejewska. Posłem zostanie najpewniej również Jacek Czerniak (SLD), który wystartuje z pierwszego miejsca w Lublinie. Na trudnym terenie w Krakowie z prawicą i liberałami powalczy Maciej Gdula (Wiosna).

W Płocku liderem listy będzie Arkadiusz Iwaniak (SLD), co powinno dać mu mandat. Dobrze wygląda również sytuacja Krzysztofa Gawkowskiego (kiedyś SLD, teraz Wiosna), który może liczyć na szczyt listy w Bydgoszczy. W podobnie komfortowej sytuacji jest inny czołowy polityk partii Biedronia – Dariusz Standerski, który otworzy listę w okręgu pilskim.

W Poznaniu, gdzie przymierzamy do startu był m.in. Czarzasty, ostatecznie liderką została Katarzyna Ueberhan, związana z Wiosną. Niezłe perspektywy rysują się przed Marceliną Zawiszą, która będzie otwierać listę Lewicy w Opolu. Pewniakiem jest natomiast Krzysztof Śmiszek, jedynka we Wrocławiu.

Pozostałe jedynki wyglądają następująco: Olsztyn – Marcin Kulasek (SLD), Toruń – Robert Kwiatkowski (Ordynacka), Łódź – Tomasz Trela (SLD),, Wałbrzych – Marek Dyduch (SLD), Legnica -Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (SLD), Bielsko-Biała – Przemysław Koperski (SLD), Kielce – Andrzej Szejna (SLD), Kalisz – Wiesław Szczepański (SLD), Koszalin – Małgorzata Prokop-Paczkowska (Wiosna), Elbląg – Monika Falej (Wiosna), Białystok: Paweł Krutul (Wiosna), Piotrków Trybunalski – Anita Sowińska (Wiosna), Zielona Góra – Anita Kucharska-Dziedzic (Wiosna), Chełm – Monika Pawłowska (Wiosna), Nowy Sącz – Jakub Bocheński (Wiosna), Tarnów – Jacek Jabłoński (Wiosna), Sieradz –  Paulina Matysiak (Lewica Razem), Konin – Paulina Nowak (Lewica Razem) oraz Siedlce: Dorota Olko (Lewica Razem)

Nie ustalono jeszcze liderów list w Chrzanowie, Gliwicach, Rybniku, Rzeszowie,  Krośnie i Radomiu.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Monika Pawłowska w Chełmie… Babka z Puław, która robiła kampanię w Lublinie, ale po aferze mobbingowej nikt jej już w Lublinie nie chce, więc „zesłali” ją okręg dalej. Komedia, będzie walka o próg wyborczy z takimi asami

 2. Apeluję do Nowaka Piotra aby nie zostawił na owej liście suchej nitki — jedna biseksualna (rzeczniczka SLD), jeden waginosceptyczny Śmiszek i ani jednego beżowego ubogacacza? WSTYD i poruta panie Nowak!!!!

  1. Ad. Tolek
   Zamkniesz to ty się chłystku jesienią jak ta twoja tzw. „lewica” przerżnie wybory, z pomysłów na Polskę to oni mają wincy LGBTQWERTY, wincy beżowych ubogacaczy oraz jak najmni kaczora, program, że hej!!!!!

  2. Radio Erewań czyli Ziomuś znowu nadaje. Na gazeta.pl też już wkleileś te swoje haiku?

  3. Ad. Marcin
   Serdecznie dziękuję, że kolega zaliczył moją pisaninę w poczet „haikowania”, dzięki!!!!
   A tzw. lewica przerżnie jesienią aż miło, pozdrawiam — lewicowiec starej daty.

  1. Trudno o bardziej konserwatywno-liberalną personę niż Monika Jaruzelska.

 3. Zandberg posłem SLD??? normalnie jaja…

  Jak jeszcze istnieli Młodzi Socjaliści, to było jasne, że Zandberg to zwykły szkodnik. Ale że jest aż taką chorągiewką na wietrze, no to nowość! Pierwsza liga razem z Giertychem.

 4. Dlaczego wy w Strajku tacy hurraoptymistyczni jesteście? To połączenie lewicy trzyma się na zasadzie „ostatni rzut na taśmę”. O kazusie Wiosny już nie pamiętacie? Wirtualnie-sonadożowo bywało nawet 16% a ledwo udało się prześliznąć nad „piątką”. Te biorące jedynki to tylko nadmuchiwaniu balonu. Dynamika i meteorytyka tej kampanii jest podobna jak tej z eurowyborów, więc byłbym ostrożniejszy w ocenach… i mówię to z żalem jako wyborca Razem.

  1. Wystarczy spojrzeć kto jest twórcą tego artykułu i wszystko staje się jasne. Piotr Nowak, jak sam się wcześniej określał, jest wyborcą SLD z konieczności głosujący na Razem. Już wspominałem, że powinien mieć redakcyjny zakaz pisania o koalicji Lewica, bo nawet w prostych przekazach wiadomości nie potrafi zachować bezstronności i wieje optymizmem oraz poparciem dla Lewicy.

 5. A Balcerka gdzie wstawili? Nie widać. Czyżby się nawrócili na lewicowość? Takie rzeczy nawet w przyrodzie nie bywają.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska ucieka się pod obronę Trybunału Konstytucyjnego przed Fit for 55

Program drastycznych zmian w polityce energetycznej w Europie, zaprezentowany przez UE i m…