Dziennikarze oddani rządowi PiS wciąż nie mogą pogodzić się z faktem odebrania patronatu białostockiej ulicy Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”. Jeden z nich, Michał Rachoń zaprezentował niespotykany, nawet jak na pracownika TVP poziom histerii i agresji. Wykorzystał to Adrian Zandberg.

Michał Rachoń, jeden z bardziej żarliwych podwładnych Jacka Kurskiego na długo zapamięta program „Woronicza 17” wyemitowany 3 listopada 2019 roku. Dziennikarz z przejęciem i potępieniem odnotował, że jeden z gości, Adrian Zandberg „z radością powitał odebranie ulicy Łupaszce”

Poseł Partii Razem ze spokojem odparł, że konto „Łupaszki” obciąża zbrodnia w Dubinkach, a wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w publikacji IPN autorstwa Pawła Rokickiego, zatytułowanej „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”.

Wspomniana zbrodnia w Dubinkach to zdarzenie z czerwca 1944 roku, kiedy ludzie „Łupaszki” napadli na litewską wieś Dubinki. Zamordowali tam 27 cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Wśród ofiar znalazła się również Polka, Anna Górska. Siepacze zabili na jej oczach czteroletniego synka, a chwilę później pozbawili życia również ją. Łupaszka dobierał swoje ofiary według klucza narodowościowego. Jego ofiarami mieli padać Litwini, Żydzi, Białorusini oraz Polacy, którzy próbowali bronić swoich sąsiadów przed śmiertelnym zagrożeniem. Szacuje się, że ok. 75 proc. zamordowanych przez szwadron „Łupaszki” to kobiety i dzieci.

Zandberg przypomniał, że atak był złamaniem rozkazu komendanta Okręgu Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” z 12 kwietnia, zakazującego represji na ludności cywilnej.  – Tymczasem oddziały pod dówództwem „Łupaszki” weszły do Dubinek i tam wymordowały cywilów i rozpruwały brzuchy kobietom w ciąży – powiedział poseł Razem, dodając, że tamtego dnia „Armia Krajowa została zhańbiona”.

Rachoń krzyczał na swojego gościa i w ciągu półtorej minuty programu przerwał mu wypowiedź aż siedem razy. Pracownik TVP usiłował wmówić widzom, że „Łupaszka” nie wiedział o tym, że jego zastępca dokonał zbrodni.

Zandberg zwrócił uwagę, że zastępca przyznał, że cała operacja odbywała się we współpracy z dowódcą. – „Łupaszka” wiedział co się tam wydarzyło i nie ukarał swoich podwładnych, co oznacza, że ponosi odpowiedzialność za zbrodnie wojenne pod jego dowództwem – mówił

– Niech pan sobie nie przywłaszcza tradycji Armii Krajowej, bo tak się składa, że ja jestem z akowskiej rodziny i w mojej rodzinie takie zbrodnie traktowano jasno i jednoznacznie – jako splunięcie w twarz akowskim bohaterom – zakończył swoją wypowiedź poseł Razem.

Michał Rachoń, kompletnie już wyprowadzony z równowagi powtarzał jak mantrę, że „Łupaszka” walczył o „wolną Polskę”, zupełnie ignorując kwestie jego odpowiedzialności za zbrodnię.

28 października głosami białostockich radnych większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Forum Mniejszości Podlasia i komitet Tadeusza Truskolaskiego) ulica na białostockim osiedlu Skorupy została przemianowana z „Łupaszki” na Podlaską.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A w jakimż to oddziale walczyli przodkowie rachonia? Niech ujawni. Czy dla tego redaktorzyny oficjalne stanowisko IPN-u jest niewiarygodne?Co on tam jeszcze robi. Kurski już go powinien wywalić.

  2. Jakie to ciekaaawe… Red. Nowak lansuje się newsem o którym i tak wszyscy już gadają a inni się będą podniecać bo sami nic osobiście nie zrobią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Granica: zaginęła 4-letnia dziewczynka. Jej rodziców wypchnięto na Białoruś

Grupa Granica podaje kolejne tragiczne wiadomości z polsko-białoruskiego pogranicza: zagin…