Rządowy program płacenia za urodzenie niepełnosprawnego dziecka został przegłosowany w Sejmie. Za 4 tysiącami złotych dla rodzących ciężko chore dzieci oprócz PiS głosowali posłowie Kukiz’15 i PSL.

 / wikipedia commons
/ wikimedia commons

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin zakłada powstanie programu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, opieki (w tym paliatywnej) lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych. Przewiduje też jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł dla kobiety, która urodzi żywe dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę.

Ustawę przegłosowano mimo tego, że nie ma powstał do tej pory program, który ustawa ma realizować, a wczorajsze wypowiedzi posłów PiS w tej sprawie zawierały przerażająco mało konkretów. Pracuje nad nim zespół, który składa się z 7 mężczyzn i jednej kobiety.

Za ustawą było 267 posłów, 140 zagłosowało przeciwko, a 21 posłów się wstrzymało. Za projektem opowiedziały się niemal całe kluby PiS i PSL, część klubu Kukiz’15, a także jeden poseł PO Stanisław Lamczyk. Przeciwko była niemal cała Platforma Obywatelska i Nowoczesna oraz poseł PiS Michał Cieślak.

Ustawa powstała, by PiS mógł udawać, że nie lekceważy tej części swojego elektoratu, która jest za bezwzględnym zakazem przerywania ciąży.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rząd z wypranymi mózgami raczy nas ustawami –
    zdrada stanu,lobbowanie na rzecz koncernów żydowskich,rujnowanie budżetu zapomogami dla ukraińców i dzieciorobów&przywilejami dla polityków -nierobów,podżeganie do wojny z Rosją – to wystarczające argumenty do postawienia go przed trybunałem stanu,rozwiązania parlamentu i rozpisania wcześniejszych wyborów .
    PiSlamiści,PiSuary ,PiSożyty – won,poczwary !

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo ogłosił przeznaczenie 24 mln dolarów na jadłodajnie dla ubogich

Prezydent Peru zapowiedział w środę, że rząd dofinansuje kwotą 99 mln soli (ok. 24 mln USD…