W opublikowanym dziś raporcie międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka oskarżyła cztery kraje nordyckie – Danię, Norwegię, Szwecję i Finlandię – znane z pionierstwa w kwestii równości płci, o „bardzo wysoką” liczbę gwałtów i brak mechanizmów pomocy ofiarom. Według Amnesty, luki w prawie i seksistowskie stereotypy pociągnęły za sobą „rozpowszechnioną bezkarność” gwałcicieli.

Już w opublikowanych niedawno statystykach Europejskiego Instytutu Równości Kobiet i Mężczyzn kraje nordyckie wypadły bardzo źle: w Danii, Finlandii i Szwecji część kobiet, które stały się ofiarami seksualnych nadużyć, to średnio 30 proc., podczas gdy średnia europejska to 22 proc.

W Danii gwałty są rzadko zgłaszane, a szanse na śledztwo czy skazanie sprawców są „bardzo małe” – mówi raport AI. W Szwecji policja traktuje takie sprawy bez stosowania spójnych metod śledztwa, ze znacznymi opóźnieniami analiz medycznych i przesłuchań podejrzanych.

W Finlandii niektóre ofiary miały pozytywne doświadczenia z policją, lecz przebieg innych spraw wskazuje, że „głęboko zakorzenione przesądy” na temat gwałtu stanowiły nieprzekraczalne przeszkody w dochodzeniu sprawiedliwości. Amnesty zwraca też uwagę, że w Norwegii brak podstawowej prewencji i polityki walki z jego konsekwencjami.

Na razie na raport zareagowały jedynie władze szwedzkie. Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg uznał użyteczność raportu, ale jego zdaniem wysoka stopa gwałtów wynika z większej niż kiedyś liczby zgłoszeń, co jest wynikiem polityki równościowej. „Wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia” – mówił minister – „Musimy upewnić się, że śledztwa są prowadzone i kończą się skazaniami”.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I ani słowa o tym, jaki udział w tym wzroście „gwałtownictwa” mają drodzy goście o śniadej cerze?

    1. Czemu się dziwisz? Przecież to najtajniejsze z tajnych.
      A może władze tych krajów uznały że takie ,,mieszanie krwi” będzie im na rękę?

    2. @Tolek – A kto o tym mówi ? Wystarczy konsekwentne egzekwowanie prawa wobec seksualnych drapieżców bez względu na ich pochodzenie a nie wynajdywanie najbardziej idiotycznych ”okoliczności łagodzących” ze względu na religię czy rasę takiej kanalii i z tego tytułu ”karanie” za gwałt na nieletniej ”pracami społecznymi” jak to często bywa, równość wobec prawa – słyszałeś o czymś takim ?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Prezydent Katalonii do rządu w Madrycie: negocjujmy! Na ulicach Barcelony wciąż gorąco

Prezydent autonomicznej Katalonii Quim Torra wezwał rząd hiszpański do rozmów, by wypracow…