Wielkie  wydarzenie sportowe w Brazylii można było wykorzystać do ochrony zwierząt i przyrody.

Zrzut ekranu ze strony z petycją dot. Jumy.
Zrzut ekranu ze strony z petycją dot. Jumy.

Tego lata w Rio de Janeiro odbędą się igrzyska olimpijskie. Brazylia to kraj o niesamowitej faunie i florze, na jego terenie znajduje się ok 60 proc Puszczy Amazońskiej.

Smutkiem napawa więc fakt, że maskotką igrzysk miał być żywy jaguar. Juma była jaguarem żyjącym w niewoli, postanowiono wykorzystać ją w ceremonii prezentacji znicza olimpijskiego w mieście Manaus. Niestety, z powodów bezpieczeństwa dziki kot został zastrzelony przez wojsko. Podobno stanowił zagrożenie dla jednego z żołnierzy i środek usypiający nie działał wystarczająco szybko. Zdarzenie wywołało oburzenie nie tylko wśród obrońców zwierząt.

Co więcej, okazało się, że sam udział Jumy nie był faktycznie legalny. Ipaam, brazylijska agencja rządowa odpowiedzialna za ochronę środowiska, która nadzoruje wykorzystywanie dzikich zwierząt, bada to zajście. Jego przedstawiciel twierdzi, że nie wpłynęło żadne pismo z prośbą o zezwolenie na wykorzystanie jaguara w pokazie.

Organizatorzy po fakcie przepraszają za swój pomysł. Nie przywróci to jednak życia Jumie, która należy do zagrożonego wyginięciem gatunku. Jaguary zniknęły już z terenów Urugwaju i Salwadoru.

Na jednym ze zdjęć promujących igrzyska widać także osobę ze zniczem olimpijskim, dokarmiającą w rzece różowego delfina. To również nie podoba się ekologom, ponieważ pośrednio zachęca ludzi do wchodzenia w kontakt z dzikimi zwierzętami.

Przedstawiciel międzynarodowej organizacji Born Free, Chris Draper, nazwał zajście z jaguarem tragedią. Jest też zawiedziony faktem, że mając przy okazji igrzysk wyjątkową możliwość nagłośnienia problemów związanych z ochroną środowiska, komitet poszedł w zupełnie inną stronę.

Organizacje prozwierzęce i zajmujące się ochroną przyrody mają nadzieję, że potępienie, z jakim spotkało się zastrzelenie Jumy na całym świecie, skłoni organizatorów by inaczej spojrzeli na wykorzystywanie zwierząt. Do igrzysk został nieco ponad miesiąc.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sensacja wyborcza w Peru. Wiejski nauczyciel i związkowiec wygrywa z dużą przewagą I turę

Sytuacja przed wyborami w Peru powszechnie uchodziła za nieprzewidywalną, jednak w taki ob…