Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. > historycznemu porozumieniu ugrupowań deklarujących lewicowość

  Jak zwykle Piotr Nowak musiał wtrącić coś stronniczego wobec koalicji Lewica. Jakie ono historyczne? SLD ma na koncie mnóstwo takich koalicji: Lewica Razem, Zjednoczona Lewica, Lewica i Demokraci, a nawet sam SLD powstał z przekształcenia z koalicji o takiej samej nazwie.
  Pod względem ideologicznym także nie jest historyczne, bo to typowa koalicja stronnictw antykomunistycznych, liberalnych i prokapitalistycznych.

  1. Poziomka: Nie zagłosuję na PO i nie będę happy. Skąd w ogóle taki argument? Mam głosować na kapitalistów?

  2. Historyczne, bo dotyczy wszystkich aktywnych wyborczo ugrupowań na lewo od centrum. W poprzednich wyborach, z jednym wyjątkiem 2001 r., w kontrze do SLD lub budowanych przez niego koalicji startowały inne ugrupowania lewicowe:
   2015: Razem
   2011: PPP, Ruch Palikota (głównie centrowy, ale ze skrzydłem lewicowym)
   2007: PPP
   2005: PPP, SDPL
   1997: Unia Pracy
   1993: Unia Pracy
   1991: Solidarność Pracy, Ruch Demokratyczno-Społeczny, Wielkopolska Unia Socjaldemokratyczna

  3. > Historyczne, bo dotyczy wszystkich aktywnych wyborczo ugrupowań na lewo od centrum.

   No niezupełnie wszystkich. Zieloni i IPl są w Koalicji Obywatelskiej, Inicjatywa Feministyczna wycofała się z koalicji Lewica. PPS niby jest w koalicji Lewica, ale jej nie widać i są pomijani chociażby przy ogłaszaniu jedynek. Poza koalicją Lewica jest jeszcze KPP, o ile można ją uznać za aktywną wyborczo.

   W ogóle fakt, że nie ma na kogo głosować z lewicowych ugrupowań, świadczy wyłącznie o słabości lewicy, a nie sile koalicji Lewica.

  4. KPP zdecydowanie aktywna nie jest, ani wyborczo, ani w jakimkolwiek innym zakresie :) Prędzej wymieniłbym Ruch Sprawiedliwości Społecznej, który jednak nie ma zdolności do samodzielnego startu w ogólnokrajowych wyborach. Podobnie zresztą jak Inicjatywa Feministyczna.

   Ale może i masz rację, że określenie „historyczne” jest nieco przesadzone. Pewnie jego użycie usprawiedliwia to, w jakich bólach powstawało i jak mało prawdopodobne wydawało się jeszcze rok temu.

  5. KPP mimo wszystko ma jakiś aktyw, struktury, ostatnio odbył się zjazd. Co jak co, ale gdyby Lewica była porządną lewicą, to zaprosiliby KPP.

   RSS nie wstąpił do koalicji Lewica, bo Piotrowi Igorowi Mirosławowiczowi Ikonowiczowi nie przedłożono pierwszego miejsca na liście, a nie z powodu różnic ideologicznych.

   Faktycznie, jeśli za kryterium przyjąć zdolność do samodzielnego udziału w wyborach, to taką mają tylko te trzy stronnictwa tworzące Lewicę. Ech, że też rozwalono PPP…

   Koalicję Lewica określiłbym „historyczną dla Razem”, bo rzeczywiście jest to dotąd nienotowany w dziejach tego stronnictwa zwrot poglądów na SLD, co nie świadczy dobrze o Razem.

  6. Tylko co by Lewicy dało zaproszenie KPP? Przecież w tym kraju taki szyld jest toksyczny, także wiążąc się z komunistami, zapewniłaby sobie wynik po progiem.

  7. Prawdziwa lewica nie jest antykomunistyczna, a zaproszenie KPP dałoby chociażby trochę rozgłosu. Nie można ulegać antykomunizmowi w Polsce, nawet jeśli wiąże się z tym utrata elektoratu. Tak samo jak nie można ulegać innym liberalnym urobieniom społeczeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Związkowiec Piotr Moniuszko wygrał w sądzie z Pocztą Polską. Przywrócony do pracy, zapowiada dalszą walkę

Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty, został przy…