Antysmogowe oczyszczacze powietrza pojawią się w lubelskich żłobkach. To efekt presji rodziców, którzy domagali się zapewnienia bezpiecznych i zdrowych warunków ich pociechom. Urządzenia pojawią się w publicznych placówkach przed kolejnym sezonem grzewczym.

O sprawie informuje Dziennik Wschodni. Jak powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, jest to pilotażowy program, skierowany do wszystkich placówek podlegających pod miasto, w których sprawowana jest opieka nad najmłodszymi dziećmi. O desygnowanie środków na zakup sprzętu poprosiła włodarza wiceprzewodnicząca Rady Miasta, która zwróciła uwagę na rosnącą liczbę skarg i wniosków. Okazuje się, że lublinianie dostrzegli problem zagrożenia, jakim dla maluchów są pyły składające się na smog wcześniej niż władze Lublina.

Aparaty mają sprawić, że dzieci będą oddychać najczystszym powietrzem w mieście. – Urządzenie takie skutecznie oczyszcza powietrze ze szkodliwych pyłów, ale także bakterii czy wirusów – przekonywała Marta Wcisło w oficjalnym piśmie do prezydenta.

Co ciekawe, pierwsza odpowiedź była odmowna: – Sam montaż oczyszczaczy powietrza nie zapewni pożądanego efektu – to fragment odpowiedzi udzielonej radnej przez Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta. Samorządowiec przekonywał, że wysokie przebudowy wentylacji czynią inwestycje nieopłacalną.  Całe szczęście – po drugim apelu pieniądze się znalazły, co dzisiaj znalazło potwierdzenie w oficjalnym komunikacie ratusza. –Urządzenia zostaną ustawione w miejskich żłobkach – zapowiedziała Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Władze zapowiadają, że to dopiero początek lepszych czasów dla najmłodszych– W tym roku chcemy zainwestować w dziewięć oczyszczaczy – przyznaje Wojciech Łobodziński, zastępca dyrektora Miejskiego Zespołu Żłobków. – Urządzenia będą zamontowane w ośmiu żłobkach, bez najnowszego, przy Zelwerowicza, który już ma taki system oczyszczania. Dwa będą w żłobku przy Wolskiej i po jednym w pozostałych. Potrzeby są większe, ale chcemy najpierw prze-onać się, jak to będzie funkcjonować w praktyce – dodaje urzędnik.

Jaki jest koszt jednego urządzenia. – Ceny są niezwykle rozbieżne, ale można przyjąć, że jest to koszt między 2 tys. a 4 tys. zł – mówi Łobodziński. – Urządzenia chcielibyśmy uruchomić przed następnym sezonem grzewczym –tłumaczy dyrektor w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim.

Lubelskie jest jednym z połowy województw, które nie mają jeszcze ustawy antysmogowej. – W poprzedniej kadencji chyba niektórym radnym zabrakło takiej determinacji do zakończenia negocjacji i uchwalenia przepisów. Mam jednak nadzieję, że uda się to teraz. Projekt jest, wymaga drobnych korekt. Po nich trzeba go skierować do konsultacji z organizacjami społecznymi i Radą Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego – mówi Bożena Lisowska, radna wojewódzka i przewodnicząca zespołu ds. uchwały antysmogowej.

Według raportu UNICEF, smog jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci. Związki wchodzące w skład zanieczyszczonego powietrza  szkodzą tkance mózgowej i mogą zaburzać rozwój funkcji poznawczych, co w konsekwencji wywołuje skutki na całe życie. Uznaje się, że zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Na zapalenie płuc na całym świecie rocznie choruje 920 tysięcy dzieci, które nie skończyły piątego roku życia. Najbardziej zagrożone są dzieci, które nie skończyły roku.

Raport podaje, że najważniejszy  etap dla rozwoju mózgu to pierwsze 1000 dni od urodzenia. W tym czasie powstają kluczowe połączenia nerwowe. Zatem u dzieci, które w tym czasie są narażone na toksyny z powietrza ten rozwój może zostać zaburzony.  Co gorsze, mózg jest bardzo wrażliwy, zwłaszcza u niemowlaków. Jakby tego było mało, dzieci mają szybszy oddech, więc do ich płuc i całego ciała dostaje się więcej szkodliwych substancji.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I zużyją trzykrotnie więcej energii z węgla niż wchłoną pyłów PM2,5…
    No panie dzieju ekologia całogembo!
    Ale przecież o to chodziło w tej całej propagandzie ,,smokowej”. Kupujcie pochłaniacze antysmogowe! Niemieckie koncerny potrzebują zarobić… O tym że zużyta na ich wytworzenie, pracę i utylizację energia jest produkowana z wytworzeniem kilkakrotnie większej ilości pyłów niż są one w stanie wchłonąć – to już się milczy. A nie wspominam o wytwarzaniu i utylizacji wkładów filtrujących, których trwałość i skuteczność mierzy się w dniach a nie miesiącach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…