MSW Ukrainy poinformowało, że w wyniku wybuchu samochodu OBWE na wschodzie Ukrainy zginął jeden obserwator, a dwóch zostało poważnie rannych. Rozpoczęło się przerzucanie win.

fot, wikimedia commons

Do zdarzenia doszło wczoraj rano koło wsi Priszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Międzynarodowi obserwatorzy poruszali się dwoma samochodami opancerzonymi. Jeden z nich wjechał na minę. Zginął obywatel USA. Wiceszef misji Alexander Hug oświadczył, że na drodze, którą poruszała się kolumna, nie powinno być żadnych min, w związku z czym kolejny raz naruszono postanowienia mińskie. Priszyb leży w odległości 2 km od linii podziału pomiędzy separatystycznymi, a ukraińskimi siłami w Donbasie.

Petro Poroszenko rozmawiał już o całej sprawie przez telefon z Rexem Tillersonem. „Prezydent Ukrainy zaproponował, by szybciej zająć się kwestią wysłania do Donbasu międzynarodowego kontyngentu pokojowego pod egidą ONZ” – podała ukraińska administracja, wypatrując z niecierpliwością amerykańskiej interwencji.

Ministerstwo Bezpieczeństwa oraz milicja Ługańskiej Republiki Ludowej oskarżają o prowokację Kijów. Funkcjonariusze twierdzą, że obserwatorzy zjechali z uzgodnionej trasy i wjechali na obszar, który nie był objęty mandatem milicji ŁRL.

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji i Ukrainy wydały niezależne komunikaty. Rosja: „Okoliczności tego, co zaszło, wskazują na wysokie prawdopodobieństwo prowokacji, skierowanej na zerwanie procesu uregulowania konfliktu w Donbasie. (…) tą cyniczna akcja, która pociągnęła za sobą śmierć człowieka i była wymierzona w międzynarodowych obserwatorów, którzy działają w imię ustanowienia pokoju”.

Ukraina: „to poważny incydent, do którego doszło na terenach kontrolowanych przez wspierane przez Rosję nielegalne ugrupowania zbrojne, za potwierdzenie dążeń Moskwy i jej marionetek do zastraszenia obserwatorów OBWE”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zginął Amerykanin? Na terytorium oswobodzonym od banderyzmu? I w czyim interesie zginął? Na pewno nie rosyjskim.

  2. Powinni paru głupoli z Ajdaru lub Azowa przesłuchać…
    To oni minowali podejścia do zbuntowanych obwodów metodą ,,zrzutu z rozrzutem”’ z ciężarówek… Wkopywali ładunki jedynie na obrzeżu dróg. I na taką ,,pamiątkę” musiał najechać pojazd obserwatorów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo modernizuje Peru nie zważając na intrygi prawicy

Parlamentarna prawica nie ustaje w zakulisowych intrygach wymierzonych w Pedro Castillo. W…