– To nie pijani kierowcy odpowiadają za wypadki na polskich drogach – uważają politycy formacji Janusza Korwin-Mikkego ze swoim liderem na czele. W związku z tym domagają się, aby obywatele mogli wsiadać za kółko nawet kiedy mają we krwi 1 promil alkoholu. – To szaleństwo – komentują specjaliści.

Zdeklarowany pijany kierowca - Janusz Korwin-Mikke / wikipedia commons
Zdeklarowany pijany kierowca – Janusz Korwin-Mikke / wikipedia commons

Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z „Super Ekspresem” wyznał, że zdarzyło mu się prowadzić samochód po wypiciu dwóch butelek wina i 100 ml wódki i „szło mu to całkiem nieźle”. Na podstawie swojego pijackiego doświadczenia polityk chce dokonać radykalnej zmiany kodeksu drogowego. Jego zdaniem, prawo do zasiadania za kierownicą powinni mieć również ludzie nie do końca trzeźwi.

– Człowiek nie jest pijany, jak ma jeden promil alkoholu we krwi. A obecne ograniczenia służą tylko do ściągania pieniędzy od kierowców – kontynuował swój olśniewający wywód. O tym, że jest słowa „Krula” nie są żartem, a poważną polityczną propozycją poinformował również rzecznik partii. – KORWiN chce, aby u kobiet dopuszczalny poziom alkoholu wynosił 0,6 promila, a u mężczyzn 1 promil – przyznał Tomasz Sommer podczas występu w radiowej „Jedynce”.

Tymczasem eksperci uważają, że postulat korwinistów jest skrajnie nieodpowiedzialny i potencjalnie niezwykle szkodliwy. Włodzimierz Zientarski, dziennikarz zajmujący się motoryzacją określa go nawet jako „samobójczy”. – To absolutnie szalony pomysł. Nigdzie na świecie dopuszczalny poziom alkoholu we krwi nie wynosi 1 promil. To samobójstwo! Odważono się wprowadzić co najwyżej 0,8 promila np. w Wielkiej Brytanii, co jest pewnym ryzykiem. A dzielenie tego między mężczyzn, a kobiety jest kompletnym bezsensem, ponieważ zdolność do przyswajania alkoholu z płcią nie ma nic wspólnego. Ograniczenie w Polsce powinno wynosić, jak w większości europejskich krajów 0,5 promila i być jednolite dla kobiet i mężczyzn – mówi prezes Stowarzyszenia Kierowca.pl.

Podobnego zdania jest mł. insp. Marek Konkolewski z biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – Ta propozycja jest niepoważna, to krok w złym kierunku. Ostatnimi czasy prowadzi się nie tylko kampanie edukacyjne promujące trzeźwość za kierownicą, ale też działania represyjne wobec pijanych kierujących. Zaostrzone zostało prawo. Bo społeczeństwo nie akceptuje pijanych kierujących. Kierowanie pojazdem to wykonywanie pracy nie tylko fizycznej, ale przede wszystkim myślowej, o charakterze intelektualnym. Alkohol zaburza racjonalne myślenie, koordynację mięśniową i równowagę, opóźnia czas reakcji. Kierując, musimy przewidywać zachowania innych kierowców na drodze, po jednym promilu nie jesteśmy w stanie tego robić. Wprowadzenie tego przepisu doprowadziłoby do stosowania tzw. metody prób i błędów, sprawdzania siebie. Kierowcy świadomie zaczęliby pić więcej alkoholu, będąc przekonanym, że skoro został zwiększony próg, to nic się nie stanie – ostrzega policjant.

Proponowany przez Korwina 1 promil to dla ważącego 80 kg mężczyzny trzy piwa wypite w ciągu dwóch godzin.  Konsekwencją spożycia takiej ilości alkoholu jest opóźniony czas reakcji, obniżenie sprawności ruchowej, czy zmniejszenie pola widzenia. Wydaje się, że każdy relatywnie zdrowy na umyśle obywatel nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że w takim stanie nie powinno się prowadzić pojazdów.

W 2014 r. na polskich drogach zginęło 3 171 osób. 470 z nich zabili pijani kierowcy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. nie rozumiem zdziwienia. Że idiotyczne? A w takim razie prosze uprzejmie o podanie mi NIEIDIOTYCZNYCH pomysłów w sferze „bazy” i „nadbudowy” jakie „oferują” inne ZLEWY RAZEM POPISY. Jedynie nowoczesna się nie „wygłupia” i dalej sadzi mantry Balcerka/IMF/World Banku.
  Byłby wdzięczny za zauważenie, że tzw. „politycy” w tym kandydaci mówią do ludzi to i tak aby rozumieli (bo inaczej by nie mówli). To czyja wina? Każdy ma prawo do mówienia bredni (to stara prawda z „komuchowatego” Przekroju).

 2. Podstawą uzyskania prawa jazdy powinno być przejście testu na inteligencję z wynikiem co najmniej 120. No niech będzie 100 bo krajowi zagroziłaby zapaść gospodarcza z powodu ruiny przemysłu naftowego i motoryzacyjnego.
  Można by wtedy przyjąć progi alkoholowe:
  IQ>120 – dopuszczalny 1promil we krwi
  120>IQ>110 – dopuszczalne 0.8-0.5 promila
  110>IQ>100 – dopuszczalne 0.5 promila
  100>IQ – 0.00 promil
  I tak 98% kierowców zmieściłoby się w ostatniej kategorii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…