Tak pesymistycznie brzmi artykuł wydawnictwa Bloomberg, opisujący dokument „Global Gender Gap Report” zaprezentowany na Światowym Forum Ekonomicznym.

Owszem, są dobre wiadomości, równouprawnienie postępuje. Problemem jest jednak dramatycznie wolne tempo – w ciągu ostatniego roku izonomia płci w sferze polityki, ochrony zdrowia i oświaty polepszyła się jedynie o 0,1 proc., co oznacza, że do pełnej równości płci w kwestii równej płacy za taką samą pracę potrzeba jeszcze wspomnianych 202 lat. Na marginesie warto dodać, że to był pierwszy odnotowany wzrost od ponad dekady. Oczywiście, to w skali światowej. Na poszczególnych kontynentach sprawy wyglądają bardziej zróżnicowanie.

Zachodnia Europa na równouprawnienie poczeka 61 lat, Azja Południowo-Wschodnia – 70, Ameryka Łacińska i Karaiby – 74, ale już Europa Środkowa i Wschodnia o równości kobiet i mężczyzn będzie mogła mówić dopiero za 124 lata, Afryka Subsaharyjska za 135, Środkowy Wschód i Północna Afryka za 153, a Ameryka Północna za 165.

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to na pierwszym miejscu nie ma zaskoczenia: zajęła je Islandia, która równouprawnienie zrealizował w 85 proc. Za nią plasują się Norwegia, Szwecja i Finlandia.

patronite

„Widzimy, że na całym świecie nie ma kraju, który osiągnąłby równość płci niezależnie od poziomu rozwoju, regionu czy ustroju gospodarki. Nierówność płci to rzeczywistość na całym świecie i widać ją we wszystkich dziedzinach życia – powiedziała Anna-Karin Jatfors, dyrektor regionalny ds. Kobiet ONZ. 202 lata to zbyt długo, według niej, by czekać na sprawiedliwość ekonomiczną.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niedługo równouprawnienie genderowe doprowadzą do tego że mężczyźni będą zmuszeni do rodzenia potomstwa….
    I równość wolność i braterstwo zapanują na świecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety w państwach UE ciągle o wiele gorzej opłacane od mężczyzn

Kobiety w UE za tę samą pracę nadal zarabiają od jednej trzeciej do piątej mniej od mężczy…