Site icon Portal informacyjny STRAJK

Znacjonalizować Hutę Częstochowa – partia Razem i związkowcy apelują do rządu

youtube.com

Przejęcia upadającego zakładu przez państwo oraz nałożenia ceł na importowane dobra hutnicze domaga się od rządu Prawa i Sprawiedliwości częstochowski okręg Partii Razem. Taki pomysł popierają również hutnicze związki zawodowe.

Huta Częstochowa jest w tragicznej sytuacji. Zakład będący własnością koncernu ISD z Donbasu stanął na krawędzi bankructwa. Brak kapitału obrotowego na zakup surowców był przyczyną decyzji o wstrzymaniu produkcji w ubiegłym miesiącu. W kasie nie było środków na sprowadzenie złomu, surówki i żelazostopów. Pracownicy znaleźli się na przestojowym, otrzymują tylko część wynagrodzenia.

Perspektywy na przyszłość są marne, bo huta jest zadłużona, a potencjalnie zainteresowane zakupem zakładu brytyjskie konsorcjum Greybull Capital, zapowiedziało, że po przejęciu huty przeprowadzi ostre cięcia. Huta zatrudnia na stałe 1235 osób. Dodatkowo, w zakładach współpracujących pracuje ok 5 tysięcy. Wielu z nich obawia się o utratę zatrudnienia.

Dziś rano zarząd ISD Polska, właściciela Huty Częstochowy, wystąpił do warszawskiego sądu gospodarczego z wnioskiem o ogłoszenie upadłości firmy. Wniosek dotyczy trzech spółek: ISD Polska, ISD Trade i ISD Huta Częstochowa. Może on zostać wycofany w przypadku gdy inwestorowi i bankom (Pekao SA oraz PKO BP), które są wierzycielami spółki, uda się osiągnąć porozumienie.

Związkowcy z częstochowskiej huty oczekują od rządu reakcji. Wysłali pisma z prośbą o uratowanie ich miejsc pracy pod następujące adresy: do banków, do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasin, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Milewicz, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. Żadna z tych osób i instytucji nie udzieliła im odpowiedzi. Jutro pod siedzibami banków-wierzycieli w Warszawie odbędą się pikiety pracowników huty.

Hutników wspiera Partia Razem. Częstochowskie okręg ugrupowania domaga aby rząd znacjonalizował zakład, a także zapewnił polskiemu przemysłowi hutniczemu lepsze warunki do rynkowej rywalizacji. W tym celu razemici zalecają wprowadzenie podatku od śladu węglowego dla dóbr importowanych, zerowe cła na rudę i półprodukty oraz znacznie wyższe cła na stal.

„Popieramy apel związków zawodowych oraz Rady Powiatowej OPZZ Częstochowa do Rządu RP o nacjonalizację Huty Częstochowa. Uważamy, że państwo polskie musi wziąć odpowiedzialność za sytuację zakładu. Losu tysięcy ludzi nie możemy zawierzać inwestorowi z Wielkiej Brytanii, któremu nie udało się już kilka inwestycji w przemysł stalowy. Regułą jest, że „ratowane” przez niego przedsiębiorstwa szybko tracą płynność i w następstwie popadają w stan likwidacji” – czytamy w oświadczeniu Razem Częstochowa. 

Razem zwraca również uwagę, że upadek huty będzie oznaczał degradację całego społeczno-gospodarczego organizmu.  „Są to często ludzie, którzy poświęcili całe swoje życie dla pracy w tym właśnie zakładzie, a teraz zostają pozostawieni sami sobie, bez źródła utrzymania. Taką sytuację mieliśmy już w latach 90-tych na Śląsku i w Wałbrzychu, gdzie przez nieprzemyślaną likwidację tysięcy miejsc pracy w górnictwie, całe społeczności pozostawiono na bruku. Nie pozwólmy by to samo spotkało Częstochowę” – apeluje częstochowski okręg.
Exit mobile version