– Twórcą tego chaosu jest minister edukacji – mówi Sławomir Broniarz, lider Związku Nauczycielstwa Polskiego. I wylicza koszty, ludzkie i finansowe, planowanej reformy edukacji.

Anna Zalewska chce reformować też matury/twitter.com
Anna Zalewska chce reformować też matury/twitter.com

37 tys. nauczycieli gimnazjalnych i 8 tys. tych zajmujących się edukacją wczesnoszkolną – tylu pedagogów zdaniem ZNP straci pracę od roku szkolnego 2017/2018, w którym planowany jest początek reformy szkolnictwa. Bez pracy może też pozostać 7,5 tys. dyrektorów obecnych gimnazjów i tysiące pracowników administracyjnych, zatrudnionych obecnie w przeznaczonych do likwidacji gimnazjach. Po reformie pozostanie też 2 tys. budynków obecnych szkół drugiego stopnia, niektóre z nich zostały niedawno wyremontowane lub wybudowane; na gimnazja przeznaczano najwięcej środków unijnych spośród wszystkich rodzajów szkół.

Anna Zalewska przekonuje, że zamknięcie dwóch tysięcy szkół nie zmieni sytuacji na rynku pracy, bo liczba dzieci w systemie zostanie taka sama. – Niezależnie od tego po przekwalifikowaniu część nauczycieli może zostać doradcą metodycznym, doradcą zawodowym, asystentem dziecka cudzoziemskiego lub dziecka powracającego z zagranicy, a także asystentem ucznia niepełnosprawnego – stwierdziła też Zalewska.

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi szeroko zakrojoną reformę edukacji; znaczna większość elementów oznacza praktyczny powrót do szkolnictwa sprzed wielkiej reformy w 1999 roku – mamy mieć 8-klasową szkołę podstawową i 4-letnie liceum, obowiązek szkolny już został przesunięty z powrotem na siódmy rok życia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Może niech pan Broniarz lekcje sam odrobi i przestanie opowiadać bajki z mchu i paproci.
  Liczba lat szkolnych po zmianie organizacji szkół pozostaje niezmieniona. Było 6+3+3, będzie 8+4. Jakby nie liczyć wychodzi 12.
  Liczba godzin lekcyjnych nie ulega zmianie.
  Jakim zatem cudem 45 tys pedagogów straci pracę?
  Kto zdaniem pana Broniarza ma uczyć w owych 2 latach dołożonych do podstawówki – krasnoludki??? To samo dotyczy liceów i techników gdzie nauka zostaje wydłużona o 1 rok. Podstawówki i licea będą musiały zwiększyć zatrudnienie o 33%. O tyle wydłuża się bowiem czas nauki w tych placówkach.
  Jedynie miejsce zatrudnienia będzie inne w miejsce gimnazjum.
  Czyżby panu Broniarzowi tak chodziło o…. stanowiska dyrektorów likwidowanych gimnazjów???

 2. ” Niezależnie od tego po przekwalifikowaniu część nauczycieli może zostać doradcą metodycznym, doradcą zawodowym, asystentem dziecka cudzoziemskiego lub dziecka powracającego z zagranicy, a także asystentem ucznia niepełnosprawnego” dawniej by powiedziono, że pani ministrzyca opypciała, teraz by się powiedziało, że ochu…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Gen. McKenzie: USA będą bombardować Afganistan do woli

  Szef centralnego dowództwa armii amerykańskiej (Centcom) gen. Kenneth McKenzie ogłosił d…