W Sosonowcu lokalni działacze lewicy postanowili obronić rondo im. Edwarda Gierka – list do wojewody w tej sprawie napisał przewodniczący tamtejszego SLD, a na 15 września planowana jest konferencja poświęcona temu politykowi.

2 września minął termin na zmianę nazw ulic, placów i obiektów podlegających „dekomunizacji”. Zarówno prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, jak i lokalne struktury SLD są za pozostawieniem dotychczasowej nazwy ronda. Również radni Sosnowca, którzy wypowiedzieli się za zlikwidowaniem m.in. ulicy Dąbrowszczaków, Hanki Sawickiej czy Lucjana Szenwalda, Gierka pozostawili „nietkniętego”. Oznacza to, że ciężar decyzji spadnie na wojewodę, Jarosława Wieczorka.

Ruszyła petycja w sprawie zachowania nazwy ronda, a Tomasz Niedziela, przewodniczący sosnowieckiego SLD wysłał do wojewody list otwarty. Sojusz zamierza również 15 września o 16.00 w sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym zorganizować konferencję poświęconą Gierkowi.

– Liczymy, iż po raz kolejny mieszkańcy Sosnowca wyślą czytelny sygnał, ukazujący poparcie społeczne dla upamiętnienia w naszym mieście Edwarda Gierka. Równolegle do petycji, mamy zaszczyt zaprosić wszystkich na debatę „Edward Gierek – dokonania i rola w rozwoju Sosnowca”, którą organizuje sosnowiecki Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów – powiedział rzecznik lokalnych struktur Michał Wcisło. – Podczas debaty zaproszeni goście zostaną poproszeni o przybliżenie słuchaczom sylwetek postaci związanych z Zagłębiem Dąbrowskim oraz Śląskiem (w tym głównie Edwarda Gierka czy Jerzego Ziętka), których dokonania są obecnie deprecjonowane. Prelegenci odpowiedzą także na pytania przygotowane przez prowadzącego debatę, jak również zgłoszone z publiczności czy przez internautów.

Głównym prelegentem będzie prof. Adam Gierek, ale SLD zapowiada, że chce zaprosić do dyskusji parlamentarzystów ze wszystkich opcji politycznych.

fot. facebook.com/edward gierek

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. O tym się niestety nie mówi!

    W budynku, przy ul. Ostrogórskiej 5a w Sosnowcu, dosłownie 50 m od Ronda Gierka, w czasie II Wojny Światowej w latach 1943 – 1945 mieściło się więzienie niemieckie, w którym stracono m. in. grupę partyzantów z oddziału Armii Krajowej Jana Miltona „Ordona”.
    W latach 1945 – 1953 mieściło się tutaj Więzienie Karno-Śledcze UB, gdzie wykonywane były wyroki śmierci na Żołnierzy Wyklętych.
    W tym miejscu zamordowani zostali:
    Janusz Filla, żołnierz AK, † 8.01.1946 r.
    Bronisław Piątek, żołnierz AK, † 8.01.1946 r.
    Władysław Jakubczak, żołnierz AK i NSZ, † 31.08.1946
    Jan Kłos, żołnierz AK i NSZ, † 31.08.1946

    1. a ilu zginęło żołnierzy LWP i wojsk Radzieckich przy wyzwalaniu Sosnowca od nazistów a może zrobił to kaczyński z maciorem ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…