Od początku miesiąca można składać wnioski o przejście na emeryturę. Do tej pory złożyło je już 139 tysięcy osób. Tak się jednak składa, że dzięki wynalazkowi liberałów o nazwie zdefiniowana składka, dla mnóstwa osób świadczenie to nie starczy nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dziś emeryturę w wysokości mniejszej niż 1 tysiąc zł brutto pobiera 250 tysięcy osób. I liczba ta dynamicznie rośnie.

pixabay.com/pl/bezdomnywerner22brigitte

1 października zacznie obowiązywać nowy wiek emerytalny. 6O lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Uprawnionych do przejścia w stan spoczynku jest w związku z tym 330 tysięcy osób. Do 18 września do ZUS wpłynęły wnioski o przyznanie emerytury od 139 tysięcy.

ZUS wyliczył, że ok. 83 proc. osób odchodzi na emeryturę od razu, gdy tylko nabędzie do niej prawo. Ok. 11 proc. przechodzi na emeryturę w ciągu roku od osiągnięcia wymaganego wieku, ok. 6 proc. pracuje ponad rok od uzyskania prawa do świadczenia. Szacunki Zakładu wskazują zatem, że w 2017 r., o emeryturę zwróci się 550 tys. osób. Ponad dwa razy więcej niż dotąd, bo rocznie przechodziło na nią 200-230 tys. Polaków.

Trzeba jednak pamiętać, że PiS, zmieniając wiek emerytalny, nie zrobił nic z tzw. zasadą zdefiniowanej składki, która została wprowadzona w 1999 roku przez rząd Buzka. Dzięki niej emeryt dostanie tyle, ile odłożył w ZUS. W sytuacji polskiego rynku pracy, gdzie dominują okresy bycia na tzw. umowach śmieciowych, pracy na czarno, pracy za granicą i konieczności samozatrudniania się, miliony osób nie są w stanie w ZUS odłożyć kwoty gwarantującej egzystencję. O powrocie do zasady zdefiniowanego świadczenia emerytalnego żadna partia nie wspomina.

Dlatego już dziś aż 250 tys. osób pobiera emeryturę niższą niż 1 tys. zł brutto. „Na rękę” daje to niecałe 700 złotych. Przeraża dynamika tego zjawiska. W 2013 r. najniższe świadczenie dostawało tylko 91 tysięcy, a w 2016 r. już 130 tysięcy osób. Szacunki wskazują, że za kilka lat będą to miliony.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. rzecz jest banalnie prosta, emeryt musi szybko odejść, a zaoszczędzona kasa jest potrzebna na wojenke maciora z Ruskimi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…