„Bezpłatne przejazdy dla uczniów i uczennic zawodówek i techników w Krakowie” to najnowszy projekt Inicjatywy Pracowniczej z Krakowa. IP chce zasypać władze miasta Krakowa podpisami pod petycją i doprowadzić do finansowania przez miasto biletów dla uczniów szkół zawodowych i techników.

Zwracają uwagę na śmiesznie niskie zarobki uczniów szkół zawodowych: od 4 do 6 procent średniego wynagrodzenia miesięcznego brutto. W praktyce jest to kwota od 235,48 do 329,68PLN na rękę.

„Uczniowie szkół technicznych i zawodowych szczególnie mocno odczuli również skutki podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Bilet miesięczny aglomeracyjny kosztuje obecnie 158 złotych, ulgowy 79 złotych.”- czytamy w petycji IP.

„Uczniowie i uczennice za praktyki dostają grosze a często pracują na równi ze starszymi pracownikami. Jednak to nie litość nad „biednymi młodszymi braćmi i siostrami z klasy pracującej” czy obowiązek związków zawodowych, by pomagać i organizować tych pracowników, których dotyczy zwykły chamski wyzysk skłania nas do podjęcia tej akcji. Robimy to ze względu na szacunek. Szacunek, który się po prostu każdemu i każdej z absolwentów i osób uczących się w  tych szkołach należy. Szacunek dla nich i ich pracy bez której świat w przyszłości nie będzie mógł funkcjonować.”- motywuje swoją petycję Inicjatywa Pracownicza z Krakowa.

Inicjatywa Pracownicza zwraca też uwagę na spadek liczby fachowców w Polsce. Wykwalifikowani pracownicy wyjeżdżają zagranicę, gdzie zarobki pozwolą im się utrzymać i godnie żyć. W rezultacie w Polsce brakuje specjalistów kształconych w szkołach zawodowych a ich praca jest niezbędna. Jeśli Polska nie zadba o swoich pracowników, wyjadą.

O lepsze warunki płacowe dla uczniów techników i zawodówek upominali się już młodzi PPS, w swoim projekcie 5 dla uczniów.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…