Ciała kilkudziesięciu uchodźców znalazła austriacka drogówka w ciężarówce-chłodni, zaparkowanej na poboczu drogi A4 blisko miasta Parndorf, nieopodal granicy węgierskiej. Jak poinformował na konferencji prasowej Hans Peter Doskozil, szef policji okręgu Burgenland, czas śmierci ocenia się na 36 do 48 godzin przed znalezieniem ciężarówki – dość, by substancje pochodzące z rozkładu zwłok zaczęły wyciekać z kontenera.

trupy2Zdaniem policji, wiele wskazuje na to, że ofiary zmarły przed przekroczeniem austriackiej granicy. Dokładna ich liczba będzie znana dopiero w piątek, policja ocenia ją na 20 do 50. Ciężarówka była zarejestrowana na Węgrzech, choć – jak nie omieszkały podkreślić węgierskie władze – przez obywatela rumuńskiego, który nabył ją na Słowacji.

Janos Lazar, szef administracji premiera Victora Orbana – aktualnie zaangażowanego w ochronę swego kraju przed imigrantami poprzez budowę płotu na granicy węgiersko-serbskiej – ogłosił, iż ofiary to „nielegalni imigranci, którzy usiłowali dostać się na Zachód przez Węgry lub z pomocą obywateli Węgier”. O tym, że kilkadziesiąt osób nie musiałoby udusić się w chłodni, gdyby jego kraj nie zamykał im drogi ucieczki zwojami drutu kolczastego, taktownie nie wspomniał

Unijna komisarz ds. zagranicznych, Federica Mogherini wyraziła nadzieję, że ta tragedia skłoni państwa Europy do „większej odpowiedzialności”. Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Johannes Hahn, zapowiedział natomiast że – w świetle czwartkowych wydarzeń – Bruksela ponowi rozmowy dotyczące „kwot” imigrantów z 28 państwami Unii.

„To wy macie problem, ale rozwiązania oczekujecie od nas. Może pora, byście sami go poszukali” – stwierdził z kolei szef serbskiego MSW, Ivica Dacic, zwracając się do polityków europejskich.

Także w czwartek u wybrzeży libańskiego miasta Zuwara zatonął statek z uchodźcami na pokładzie. Zdaniem libańskiej policji, z kilkuset osób ocalało koło stu. Imigranci pochodzili z Afryki subsaharyjskiej, Pakistanu, Syrii, Maroka i Bangladeszu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…