Sąd Pracy w Poznaniu za bezzasadne uznał wyrzucenie z pracy jednej z zatrudnionych przez Amazon. Firma rozwiązała z nią umowę z powodu częstych zwolnień chorobowych.

Facebook/Inicjatywa Pracownicza Amazon

Zdaniem sądu kapitalista w tym przypadku nie udowodnił, że nieobecności pracownicy spowodowane stanem zdrowia w istotny sposób dezorganizowały funkcjonowanie firmy. Duże zakłady pracy – jak centrum Amazon pod Poznaniem – zatrudniają tak znaczną ilość osób, że trudno uznać, iż częste zwolnienia chorobowe jednej z nich zawsze muszą powodować pomyłki, przestoje lub opóźnienia. Na firmie spoczywa obowiązek zgromadzenia materiału dowodzącego, że tak właśnie było. Przy omawianej sprawie go zabrakło.

Sąd uznał ponadto, że fakty, które miały miejsce w czasie wykonywania umowy o pracę na okres próbny, nie stanowią podstawy do rozwiązania umowy na czas nieokreślony. Tak natomiast było w tym wypadku.

Zgodnie z wyrokiem firma musi wypłacić kobiecie odszkodowanie w wysokości jednej pensji. Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który posiada komisję zakładową w Amazonie i współuczestniczył w prowadzeniu sprawy, zasądzona kwota jest jednak niewspółmierna do szkód wyrządzonych wskutek wyrzucenia z pracy. Nadal toczy się postępowanie w sprawie przyznania poszkodowanej dodatkowej odprawy.

To już kolejna sprawa przeciwko polskiemu Amazonowi, w której sąd pracy orzeka na rzecz osoby zwolnionej z firmy z powodu korzystania ze zwolnień lekarskich. Pierwsza zakończyła się ugodą. Druga zasądzeniem odszkodowania w wysokości 4850 zł i przywróceniem do pracy. Wówczas sąd również uzasadnił wyrok tym, że nieobecności chorobowe w określonej częstotliwości nie mogą z samego założenia stanowić podstawy rozwiązania umowy. Kapitalista zawsze musi udowodnić, że faktycznie dezorganizuje to proces zachodzący w firmie. Pewna ilość zwolnień chorobowych zawsze musi wchodzić w ryzyko ponoszone przez tak dużych koncernów jak Amazon.

Przed sądami pracy w Poznaniu i Wrocławiu toczy się obecnie 12 spraw przeciwko polskim oddziałom Amazon, a współuczestniczą w nich pełnomocnicy Inicjatywy Pracowniczej. Dotyczą m.in. zwolnienia z pracy zza prowadzenia w firmie działaności związkowej, za udział w zorganizowanym proteście i za upuszczenie stanowiska pracy, by skorzystać z toalety.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…