Presja społeczna i zręczne poprowadzenie sprawy przez związkowców zapobiegły zwolnieniu lidera związkowej struktury w koncernie Agora. W środę podpisane zostało porozumienie między zarządem spółki a reprezentantami zatrudnionych z zakładowej „Solidarności”.

Wojciech Orliński, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Agorze nie zostanie zwolniony. To efekt rokowań prowadzonych przez strony sporu. Związkowcowi groziło dyscyplinarne wyrzucenie z pracy.

„Z radością informujemy, że zarząd Agory SA wycofał się z zamiaru zwolnienia naszego przewodniczącego. W ubiegłym tygodniu w ciągu zaledwie  kilku godzin uzyskaliśmy wsparcie ponad stu osób publicznych i ponad dwustu pracowników i pracownic. Dziękujemy Wam, bez Waszej pomocy znacznie trudniej byłoby nam osiągnąć porozumienia”  zakomunikowała komisja NSZZ „Solidarność” w Agorze, podkreślając wagę społecznego poparcia dla pracowników, poddawanych niedozwolonej presji przez koncern. „W wielu przypadkach wymagało to niemałej odwagi z Waszej strony, bo listy protestacyjne podpisywały osoby niechronione w żaden sposób, także spoza związku. Mamy wobec Was ogromny dług wdzięczności” – zaznaczyli związkowcy.

Oświadczenie wydał również zarząd Agory. Wynika z niego, że do dygnitarzy z Czerskiej dotarło w końcu, że ustawa o związkach zawodowych również jest obowiązującym aktem prawnym w Polsce i należy go przestrzegać.

„Ze swojej strony Zarząd Agory pragnie podkreślić, że szanuje prawo Związku do obrony i reprezentowania interesów pracowników, jak również do merytorycznej krytyki działań pracodawcy – napisano.

Dlaczego Orlińskiego chciano zwolnić? Portal Wirtualne Media ujawnił tydzień temu treść wewnętrznego pisma Agory, podpisanego przez kierownika działu kadr i płac, Adama Węgierskiego. Koncern oświadczył w nim zamiar zwolnienia dyscyplinarnego Wojciecha Orlińskiego i poprosił o pozwolenie związek zawodowy. Jako powód chęci rozwiązania umowy z szefem związkowców podano „nadużycie sprawowanej funkcji w związku zawodowym, a także nadużycie zaufania społecznego partnera społecznego oraz podważenie partnerstwa i dialogu społecznego” poprzez kolportowanie w newsletterze do członków związku „obraźliwych i wykluczających komentarzy” pod adresem Ewy Zając, nowej dyrektor ds. pracowniczych. Niedopuszczalnym działaniem związkowca miało być m.in. ostrzeganie przed nowymi zwolnieniami grupowymi.

W obronie Orlińskiego stanęli dziennikarze z tytułów Agory oraz innych mediów, a także politycy, artyści, aktywiści i działacze społeczni.

W starciu z zarządem stronę pracowniczą reprezentowali następujący związkowcy: Paweł Gawlik, Zbigniew Bajor oraz Adriana Rozwadowska.

patronite

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kto chce wojny na Ukrainie? Sprzeczne komunikaty z Ukrainy i NATO

Gdyby ograniczyć się do mediów zachodnich (w tym Polski), to w gruncie rzeczy nikt nie mia…