Od 100 do 400 zł brutto wzrosną wynagrodzenia osób zatrudnionych przez firmę Re Alloys, działającą na terenie zakładu hutniczego w Łaziskach Górnych. Dzięki determinacji załogi i działaczy miejscowej „Solidarności” udało się wywrzeć presję na pracodawcę, który przez kilka ostatnich lat odmawiał przyznania podwyżek.

wikimedia commons/Pudelek
wikimedia commons/Pudelek

Re Alloys to międzynarodowa firma zajmująca się produkcją tzw. żelazostopów. Koncern prowadzi działalność w Polsce korzystając z bazy technologicznej Huty Łaziska, jednego z największych kombinatów w Polsce.

Pracownicy Re Alloys otrzymywali dotychczas niższe stawki niż ich koledzy z innych działów huty. Próbowali walczyć o lepsze warunki, lecz bez większych rezultatów. Kiedy 300 pracowników podpisało się pod żądaniem wzrostu płac, zarząd spółki nie wystosował żadnej odpowiedzi. W końcu sprawą zajęła się działająca na terenie zakładu komórka „Solidarności”. Wyartykułowany został jasny postulat – dostosowanie płac pracowników Re Alloys do obowiązujących w hucie standardów.

– Gdy dowiedzieliśmy się o tym, postanowiliśmy zawalczyć o tych ludzi. Przekonaliśmy inne związki, żeby wspólnie upomnieć się o wyższe stawki dla pracowników spółki. Rozmowy z pracodawcą nie należały do najłatwiejszych, ale udało się nam osiągnąć porozumienie w wyniku którego pracownicy fizyczni będą mieli wyższe płace zasadnicze. Cieszymy się, że zarząd spółki przeanalizował nasze argumenty i przychylnie się do nich odniósł – mówi Danuta Danielczyk, przewodnicząca „S” w Hucie Łaziska.

Wzrost wynagrodzeń obejmie łącznie 350 osób. Wysokość podwyżki dla poszczególnych pracowników będzie uzależniona od stażu pracy, kwalifikacji i doświadczenia.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…