Po roku ciężkiej i okupionej zwolnieniami walki, związkowcy z marketów Kaufland z całej Polski otrzymają podwyżkę wynagrodzeń. Wszystko dzięki walecznemu związkowi zawodowemu WZZ „Zmiana – Jedność Pracownicza”, którego członkowie prowadzili negocjacje od początku do zwycięskiego końca.

Batalia o poprawę warunków płacowych w Kauflandzie miała dramatyczny przebieg. Zaczęło się w marcu ubiegłego roku, kiedy z bełchatowskiego sklepu sieci zostało zwolnionych dwoje pracowników. Przemysław Krajda i Barbara Wejman otrzymali wypowiedzenia, kiedy poinformowali szefostwo o założeniu związku zawodowego. Złożyli do sądu pracy pozew o przywrócenie do pracy, jednak sprawa ciągle jest w toku. Nie przeszkodziło im to jednak w skutecznym prowadzeniu negocjacji z zarządem spółki, jako reprezentantom reszty załogi.
– To były bardzo kulturalne i rzeczowe rozmowy. Już nikt nam nie mówił, jak na początku, że nie jesteśmy reprezentatywnym związkiem – podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” Przemysław Krajda, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej WZZ „Zmiana – Jedność Pracownicza”. – Przeciwnie, wręcz wzięto pod uwagę nasze sugestie – dodaje bełchatowski związkowiec.

Początkowo związek domagał 800 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika sieci. W toku rozmów żądania te zostały obniżone do 300 zł brutto. Związkowcom udało się jednak wynegocjować gwarancje stałego wzrostu płac w odstępach półrocznych. Za sześć miesięcy pracownicy otrzymają więc podwyżkę w wysokości 100 zł brutto i za rok – o kolejne 100 zł. Utrzymane zostaną również  dodatki dla zatrudnionych w marketach w dużych miastach. Wynoszą one 400 zł, a w Warszawie – 500 zł.
Reprezentanci załogi podkreślają, że zwycięstwo w walce z międzynarodowym koncernem było możliwe dzięki uporowi i konsekwencji w rozmowach – Jeszcze w październiku usłyszeliśmy podczas poprzedniej tury negocjacji, że nie ma pieniędzy na podwyżki –  mówi Wojciech Jendrusiak z Bełchatowa, przewodniczący międzyzakładowej organizacji związku „Zmiana – Jedność Pracownicza”, który akcentuje również, że dzięki skutecznym działaniom zwiększyło się zainteresowanie działalnością związkową wśród pracowników z innych miast.

 

N

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Hiszpański sąd najwyższy: kurierzy firm dostarczających jedzenie to pełnoprawni pracownicy

To wyrok, którego znaczenie może wykroczyć poza granice jednego tylko kraju. Wszystko zale…