Niezwykła propozycja porozumienia między Izraelem a Palestyną autorstwa izraelskiego restauratora.

www.flickr.com/photos/kashklick/
www.flickr.com/photos/kashklick/

Niedaleko od Netanii znajduje się restauracja, której właściciel proponuje 50 proc. zniżki na serwowane posiłki, jeżeli przy jednym stole usiądą razem Arab i obywatel Izraela. Ma to służyć poszukiwaniu pokoju między oboma wrogimi narodami.

– Kiedy konflikt między Izraelczykami a Palestyńczykami kolejny raz się zaostrzył, w internecie pojawiło się mnóstwo agresywnych wypowiedzi. Postanowiłem więc choć w taki sposób łagodzić sytuację – mówi właściciel. Na stronie restauracji w Facebooku pojawiła się też taka reklama: „Boicie się Arabów? Albo Żydów? W naszej restauracji nie ma ani Arabów, ani Żydów. Tutaj wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi”.

– Izraelczycy są ludźmi oszczędnymi. Kiedy się dowiadują, że można tutaj zjeść humus i dostać 50 procentową zniżkę, przyjdą tutaj na pewno i poszukają sobie towarzystwa. To dobry pomysł, ludzie znajdują  sobie nowych znajomych – mówi jeden z gości.

– Pracujemy i żyjemy obok siebie – mówi kolejny. – Wydaje się, że możemy wspólnie żyć.

Właściciel podkreśla, że od czasu wprowadzenia nowej usługi liczba gości znacząco wzrosła a sam pomysł działa – Izraelczycy i Arabowie razem jedzą i rozmawiają.

Inicjatywa izraelskiego restauratora jest jednym z wielu drobnych, lokalnych lub indywidualnych działań zmierzających do obniżenia napięcia między zwaśnionymi stronami. Na Facebooku nabiera popularności akcja publikowania wspólnych fotografii przedstawicieli obu narodów na tle plakatu z napisem „Nie chcemy być wrogami”.

Od czasu Wojny Sześciodniowej w 1967 r. w konflikcie izraelsko-arabskim zginęło ponad 58 tysięcy Arabów i 7 tysięcy obywateli Izraela.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Roger Waters ma radę dla Zuckerberga: „Pierdol się”

To reakcja znanego muzyka z zespołu Pink Floyd na propozycje Facebooka, by wykorzystać jed…