Site icon Portal informacyjny STRAJK

Absurd! Roszczeniowy prezes LOT każe związkowcom płacić za strajk!

Protest w obronie Moniki Żelazik i pracowników LOT / fot. Małgorzata Kulbaczewska-Figat

Trzy organizacje związkowe zrzeszone w OPZZ otrzymały wezwanie do zapłacenia na rzecz PLL LOT kwoty 1 752 439 złotych i 78 groszy. Zarząd zażyczył sobie, by w ten sposób zrekompensować mu straty wywołane strajkiem, który ostatecznie się nie odbył. 

Pracownicy LOT zamierzali przerwać pracę na dwa dni na początku maja. Domagali się likwidacji aneksów do regulaminu wynagradzania, wprowadzonych osiem lat temu w związku z ratowaniem firmy przed upadłością (dziś jej sytuacja jest nieporównywalnie lepsza). Obecne zasady zmuszają ich do pracy bez względu na okoliczności takie jak choroba, gdyż każdy dzień absencji wiąże się z utratą części pensji. Zarząd walczył, jak mógł, by strajk się nie odbył, przekonywał, jak się potem okazało, nietrafnie, że referendum związkowe było nielegalne. Ostatecznie 1 maja i w dniach następnych pracownicy protestowali w innej formie. Szefowie spółki nie mogli wybaczyć pracownikom aktywnej walki o swoje prawa i w końcu maja, mimo braku wymaganej  zgody organizacji związkowej, wyrzucili z pracy Monikę Żelazik, przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Monika Żelazik / fot Agata Nosal -Ikonowicz

Ta decyzja – jak również inne praktyki firmy, w tym preferowanie samozatrudnienia pilotów i stewardess zamiast podpisywania z nimi umów o pracę – stała się przedmiotem jednoznacznie negatywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy. Wczoraj przedstawiciele zarządu LOT z typową arogancją oznajmili, że nie zapłacą kar nałożonych przez PIP, a od opinii o nielegalnym zwolnieniu Moniki Żelazik zamierzają się „odwołać”. Zamiar to absurdalny, gdyż, jak zwróciła uwagę związkowczyni w rozmowie ze Strajkiem.eu, ciągle obowiązująca ustawa o związkach zawodowych jest w tej sprawie jednoznaczna.

Zarząd LOT najwyraźniej nie ustaje jednak w zamiarze zastraszenia obrońców praw pracowniczych. 17 sierpnia jego przedstawiciele skierowali do trzech związków zawodowych groźne wezwanie do zapłacenia odszkodowania w wysokości 1 752 439,78 (słownie: jeden milion siedemset pięćdziesiąt dwa tysiące czterysta trzydzieści dziewięć złotych) oraz odsetek liczonych od 1 maja. Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT S.A., Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy (wszystkie zrzeszone w centrali OPZZ) miałyby w ten sposób pokryć straty wywołane przez planowany strajk. 

W wezwaniu do zapłaty zarząd twierdzi, że związki wyrządziły firmie szkodę, informując jeszcze w dniach 28 i 29 kwietnia 2018 r. o zamiarze przeprowadzenia akcji protestacyjnej, chociaż wiedziały już wtedy o postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie zakazującym strajkowania (zostało następnie uchylone). Skąd kolosalna kwota roszczenia? Jak czytamy w piśmie, „na przedmiotową szkodę składają się przede wszystkim utracone korzyści ze sprzedaży biletów lotniczych. Działania Związków Zawodowych pozostają w bezpośrednim i adekwatnym związku przyczynowym z wyrządzoną przez Związki szkodą.”

Przewodniczący OPZZ Mazowsze Piotr Szumlewicz w rozmowie ze Strajkiem.eu nie miał wątpliwości, że żądanie jest absurdalne.

Brak reakcji rządu, któremu podlega PLL LOT, najwyraźniej utwierdził zarząd w przekonaniu, że każde antypracownicze działanie pozostanie bezkarne. Fatalnie świadczy to o rządzących, którzy przy każdej okazji chwalą się prospołecznym nastawieniem. To również narażanie pasażerów i wreszcie prosta droga do katastrofy firmy. – Za dwa, trzy lata ludzie, którzy w LOT zostali wyszkoleni, zdobyli kwalifikacje, odejdą do linii lotniczych, które zaproponują im lepsze warunki. Piloci wylatają minimum i bez problemu znajdą zatrudnienie w firmie, która zagwarantuje im umowę o pracę, wyższe zarobki. Korzystniejsze oferty pracy już napływają np. z Air Baltic – mówi Strajkowi.eu Monika Żelazik.

Strajk.eu na bieżąco informuje o rozwoju sytuacji w PLL LOT. Zachęcamy również do obejrzenia wywiadu Piotra Nowaka z Moniką Żelazik.

 

Exit mobile version