Site icon Portal informacyjny STRAJK

Amerykanie wycofują swoje wojska z Niemiec. Ogłoszono oficjalne dane

Żołnierze amerykańscy. overblog, 2018

Szef departamentu obrony USA Mark Esper oficjalnie ogłosił w środę plany wycofania z Niemiec 12 tys. żołnierzy amerykańskich, zaś dowódca wojsk USA w Europie gen. Tod Walters przekazał informację o przeniesieniu europejskiej kwatery głównej US Army z Stuttgartu do Mons w Belgii.

Decyzja potwierdziła wcześniejsze doniesienia mediów. W Niemczech stacjonuje obecnie ok. 35 tys. żołnierzy amerykańskich, plan zakłada więc redukcję stanu osobowego o ponad jedną trzecią. Mark Esper sprecyzował, że wycofanie oddziałów nastąpi z czterech baz wojskowych w Niemczech: bazy lotniczej w Spangdahlem w Nadrenii oraz baz Vilseck, Grafenwoehr i Wildflecken w Bawarii.  6400 żołnierzy ma wrócić do USA, kolejne 5400 departament obrony planuje rozlokować w innych krajach europejskich. Jako potencjalne miejsca docelowe relokacji wskazywane są Włochy, Belgia i Polska. Departament obrony rozważa także wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w rejonie Morza Czarnego.

Wspominając o Polsce, szef Pentagonu poinformował, że planuje ulokowanie tam ,,przewodniego elementu” nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA, co jednak mogłoby się stać dopiero po podpisaniu przez Warszawę porozumienia o współpracy obronnej i umowy o ,,podziale obciążenia”.

Donald Trump jako powód decyzji o wycofaniu wojsk i przeniesieniu kwatery głównej podał niewywiązywanie się przez Niemcy jako członka NATO ze swoich zobowiązań co do inwestycji w obronność. Członkowie NATO zobowiązali się bowiem do 2014 roku przeznaczać na cele obronne 2 proc. swojego PKB, zaś Niemcy obecnie przeznaczają ok. 1,37 proc. Ogłoszone plany redukcji amerykańskiej obecności wojskowej w Europie spotkały się z dużym sprzeciwem w Kongresie USA, który rozważa częściowe zablokowanie lub przynajmniej utrudnienie wycofania wojsk poprzez zablokowanie budżetu wojskowego. W Niemczech decyzja spotkała się z różnymi reakcjami. Niektórzy lokalni politycy z miejsc, skąd mają być wycofani amerykańscy żołnierze obawiają się, iż znacząco odbije się to na regionalnej gospodarce i pozbawi wielu ludzi miejsc pracy.

Zadowolenia decyzją Pentagonu nie kryje natomiast deputowany do Bundestagu z ramienia Die Linke, Tobias Pflüger: ,,Z baz wojsk amerykańskich w Niemczech są prowadzone wojny na całym świecie, w tym naruszające prawo międzynarodowe ataki dronów”. Uważa on, że potrzebne są dalsze kroki w tym kierunku. ,,Już czas na wycofanie amerykańskiej broni jądrowej z Büchel. Trzymany tam sprzęt jest przestarzały i według ostatnich badań będzie kosztował co najmniej dodatkowe 7,7 miliarda euro, ponieważ konieczna będzie wymiana samolotów Tornado” – powiedział lewicowy polityk. Jego partia ma w swoim programie dążenie do w wycofania wszystkich wojsk i obiektów wojskowych USA z terytorium Niemiec.

Exit mobile version