Site icon Portal informacyjny STRAJK

Bezrobocie nadal wysokie – jedynie 13 proc. bezrobotnych ma prawo do zasiłku

Mimo spadku stopy bezrobocia do 9,7 proc. na koniec września 2015 r., sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Największy udział w liczbie bezrobotnych miały osoby młode oraz po ukończeniu 50. roku życia. Zaledwie 13 proc. bezrobotnych miało prawo do zasiłku.

Bezrobocie wg GUS: najwyższe wśród młodych i seniorów, fot. wikimedia commons

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na koniec września br., w Urzędach Pracy zarejestrowanych było ponad 1,5 mln bezrobotnych. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce przeciętnie 9,7 proc. i była tylko o 1,8 proc. niższa niż przed rokiem. Nadal widoczne są znaczne różnice pomiędzy województwami. Najwyższe bezrobocie, podobnie jak w 2014 r., było w regionach: kujawsko-pomorskim (13 proc.), zachodniopomorskim (12,9 proc.) i podkarpackim (12,8 proc.). Najniższą stopę bezrobocia, poza wielkopolskim, odnotowano w województwach: śląskim (8,2 proc.) i małopolskim (8,3 proc.) oraz dolnośląskim i mazowieckim (po 8,6 proc.).

Długotrwale bezrobotni nadal mieli tu dosyć wysoki udział – przy czym w województwie lubelskim stanowili 62,5 proc., a w wielkopolskim stanowili „zaledwie” połowę niepracujących.

Najgorzej przedstawia się sytuacja ludzi młodych i tzw. 50+. Na koniec września 450 tysięcy młodych ludzi (do 30. roku życia) pozostawało bez pracy, co stanowiło blisko 30 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Największy ich udział odnotowano w województwie lubelskim (34,3 proc.), a najmniejszy w dolnośląskim (23,9 proc.). W kategorii osób powyżej 50. roku życia liczba bezrobotnych wynosiła 421,2 tys. Największy udział tej kategorii bezrobotnych odnotowano w dolnośląskim – 33 proc., najmniejszy w podkarpackim – 22,4 proc., przy średniej dla kraju 27,4 proc..

Udokumentowanie w okresie 18 miesięcy przed rejestracją 365 dni pracy, od której odprowadzano składki, jest dla wielu bezrobotnych niewykonalne. W konsekwencji, mimo, iż 83 proc. bezrobotnych to osoby uprzednio pracujące, jedynie 13 proc. otrzymywało zasiłek dla bezrobotnych. Pamiętać przy tym należy, że podstawowy zasiłek dla bezrobotnych to kwota zaledwie 831,10 zł brutto przez okres pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku, potem – najczęściej przez kolejne 3 miesiące – 652,60 zł.

Wyjście z bezrobocia i łączącego się z nim ubóstwa jest w Polsce nadal bardzo trudne. Na 16 bezrobotnych przypadała 1 oferta pracy, przy czym w województwie podkarpackim relacja ta wynosiła 39/1.

[crp]
Exit mobile version