Po przyjętej na chybcika specustawie, która zresztą nie odpowiada wymogom demokratycznego państwa sytuacji nadzwyczajnej, lewica odpowiada swoim projektem działań.
Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta RP przedstawił pakiet działań, jakie powinno podjąć państwo, by sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami epidemia koronawirusa.
Proponowany przez kandydata „Pakiet antykryzysowy” stara się uwzględnić interesy wszystkich możliwie poszkodowanych przez sytuację, która powstaje w związku z epidemią.
„Państwo musi zatroszczyć się kompleksowo o profilaktykę zakażeń, skuteczne leczenie pacjentów, rynek pracy i gospodarkę”, twierdzi Biedroń. W związku z tym proponuje, aby cała pensja była płacona przez ZUS od pierwszego dnia, dodatkowe pieniądze dla pielęgniarek i lekarzy pracujących przy chorych zaatakowanych przez koronawirusa, objęcie ubezpieczeniem ludzi zatrudnionych na umowy śmieciowe, pomoc dla przedsiębiorców, którzy w związku z epidemia ponieśli straty. Dla tych ostatnich proponuje się niskooprocentowane kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz wzięcie na siebie przez państwo konieczności opłacania ZUS-u, ale tylko przez 6 miesięcy.
Lewicowy kandydat uwzględnia także w Pakiecie struktury, bez których podczas sytuacji nadzwyczajnych państwo obyć się nie może: wojsko i jego struktury naukowe, które mogą okazać wsparcie. Przewidywany jest zatem zwiększenie funduszy dla wojska na dystrybucję racji żywnościowych i wsparcie finansowe dla Wojskowego Instytut Higieny i Epidemiologii, podaje portal OKO.press. Mowa też jest w dokumencie o wsparciu dla szpitali, które, opiekując się chorymi zaatakowanymi przez koronawirusa, borykają się z problemami jeszcze większymi niż podczas codziennej praktyki: brakuje podstawowych środków, maseczek, sprzętu.
W propozycjach Roberta Biedronia zwraca uwagę odmienne podejście do problemu. Jeżeli rządowe działania skupiają się na skuteczności w walce z wirusem, bez oglądania się na koszty społeczne, to lewicowy projekt podchodzi do problemu szerzej i perspektywicznie, działając przede wszystkim osłonowo i przewidując możliwe następujące w wyniku epidemii konsekwencja dla państwa.