Site icon Portal informacyjny STRAJK

Chcą wydać książkę o kurdyjskiej demokracji w Rożawie. Trwa zbiórka

To będzie wyjątkowa książka. Jeszcze żaden wydany w Polsce tytuł w sposób tak kompletny nie opisywał sytuacji społeczno-politycznej w syryjskiej Rożawie, gdzie swoją autonomiczną wspólnotę budują Kurdowie. Projekt jest realizowany przez anarchistyczne wydawnictwo Bractwo Trojka z Poznania.

Żołnierka kurdyjska w Syrii. flickr

Świat bez korporacji, wyzysku, w którym równość płci jest absolutnym fundamentem, a współpraca i pomoc wzajemna wypierają kapitalistyczną logikę wyniszczającej rywalizacji. Tak wygląda Rożawa, kraina położona w północnej Syrii. Jej mieszkańcy i mieszkanki w ostatnich latach własnymi siłami, wspomagani amerykańskim sprzętem, pokonali wojska zbrodniczego Państwa Islamskiego, a teraz muszą się zmagać z agresją równie antywolnościowego tureckiego reżimu. Mimo to demokracja społeczna i ekonomiczna znajduje się w fazie rozkwitu.

„Mieszkańcy syryjskich kantonów Rojavy tworzą jedno z najbardziej postępowych społeczeństw na naszej planecie. Zachodni turyści są zdumieni sukcesem projektu, jakim jest wspólnotowa demokracja bezpośrednia, która uznaje równość kobiet za nieodzowną i odrzuca reakcyjną ideologię nacjonalistyczną, a jednocześnie jest zaciekle antykapitalistyczna” – czytamy w opisie książki „Rewolucja w Rojavie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet w syryjskim Kurdystanie” napisanej przez Michaela Knappa, Anje Flach oraz Ercana Ayboga. Pomysłodawcy polskiego wydania dodają, że jest to pierwsze holistyczne ukazane oblicze transformacji społecznej i politycznej trwającej w syryjskim Kurdystanie. „Jest to pierwszy autentyczny wgląd w złożone wymiary rewolucji” – zaznaczają autorzy projektu.

Książka może się ukazać na polskim rynku jeszcze w 2018 roku. Wydawnictwo Bractwo Troika jest spółdzielczą inicjatywą, które nie posiada znacznych środków własnych, pozwalających na samodzielne sfinansowanie projektu. Dlatego też ogłoszone zbiórkę. Członkowie wydawnictwa podkreślają, że każda złotówka zebrana ponad wymaganą kwotę zostanie przeznaczona na kolejne projekty.

Polskie wydanie Rewolucji w Rożawie można wesprzeć tutaj. 

 

Exit mobile version